A hétfői törökországi és szíriai földrengéseknek már több mint 20 ezer halálos áldozatuk van a két országban, azonban az ENSZ felhívta a figyelmet arra, hogy a katasztrófa által okozott teljes pusztítás továbbra sem ismert.
Bár a helyszínre számos országból, köztük Magyarországról is érkező mentőcsapatok továbbra is a romok között kutatnak, annak esélye, hogy túlélőket találjanak, az idő múlásával egyre halványodik. A rendkívül hideg időjárás azonban nem csupán a romok alatt rekedt esetleges túlélők életét veszélyezteti, hanem további ezrekét is, akik fedél, víz és élelmiszer nélkül maradtak – adta hírül a BBC.
Törökország elnöke, Recep Tayyip Erdogan az évszázad katasztrófájának nevezte a földrengést.
A Világbank csütörtökön 1,78 milliárd dolláros segélyt ígért Törökországnak, beleértve az alapvető infrastruktúra újjáépítésének azonnali finanszírozását és a földrengések által érintettek támogatását.
António Guterres, az ENSZ főtitkára azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy Szíriában még rosszabb a helyzet, az országban ugyanis évek óta polgárháború zajlik.
Csütörtökön az ENSZ első humanitárius segélyszállítmánya az idlíbi Bab al-Hawa határátkelőn keresztül lépett be Szíria területére. Jelenleg ez az átkelő az egyetlen lehetőség arra, hogy az ENSZ-segélyek eljussanak a régióba anélkül, hogy a szíriai kormányerők által ellenőrzött területeken kellene áthaladniuk.
A hivatalos számok szerint Törökországban eddig 17 600 ember vesztette életét, Szíriában pedig legalább 3377-en haltak meg a földrengés miatt. A halálos áldozatok száma ezzel már meghaladta az 1999-es, Törökország északnyugati részét sújtó földrengés 17 ezer halálos áldozatát.
A bajokat tetézi, hogy Törökországban és Szíriában több tízezer ember töltötte immár a negyedik éjszakát is azzal, hogy összedőlt otthonaik miatt kvázi hajléktalanként, ideiglenes menedékhelyekre kell behúzódniuk a hidegben. Az áldozatok között sok olyan van, aki nem a sérülések, hanem a hipotermia miatt vesztette életét – nemcsak a romok alatt, hanem a már kimentett emberek között is akadtak ilyenek.
A WHO európai regionális igazgatója, dr. Hans Kluge arról számolt be, hogy a szervezet munkatársainak a törökországi Gaziantepben autókban kell aludniuk, mivel továbbra is több száz utórengés van a térségben. Kiemelte, hogy a szíriai közösségek túlélése a víztározóktól is függ, ráadásul ezeket is kritikus mértékben sújtotta a földrengés. A szakember szerint
a víztározókat mielőbb ki kellene cserélni, különben az országot kolerajárványok fenyegetik,
ami már korábban is problémát okozott.
Az elmúlt napokban már több ezren ajánlották fel, hogy örökbe fogadnák azt a kislányt, aki a hétfői földrengést követően, egy összedőlt épület romjai alatt született Északnyugat-Szíriában – számolt be a BBC.
Amikor kimentették, a kis Aya – akinek q neve arabul csodát jelent – még a köldökzsinóron keresztül kapcsolódott édesanyjához, aki nem élte túl a tragédiát. A kislány a Dzsindajris városát megrázó földrengésben édesanyját, édesapját és négy testvérét veszítette el. Megtalálása óta kórházban van.
„Hétfőn érkezett hozzánk, nagyon rossz állapotban. Zúzódások voltak rajta, fázott és alig lélegzett” – nyilatkozta Hani Marouf gyermekorvos, aki a kislányt gondozza. Hozzátette, hogy Aya állapota azóta már stabil.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.