A világpiacok számára mérvadó Federal Reserve Janus arcú jegybank, ugyanis két különböző célt követ, az infláció mellett a foglalkoztatásra is figyelnie kell. Jelenleg csaknem egyéves kamatemelési ciklusa épp olyan szakaszba érkezett, amikor a nyilatkozatokat így is, úgy is lehet érteni. A friss fejlemény: Jerome Powell Fed-elnök kedden egy rendezvényen és egy interjúban a folytatódó szigorról beszélt, a piacok mégis a szigor várható enyhülését olvasták ki a szavaiból. A részvényárak emiatt emelkedtek Amerikában, majd Ázsiában, és aztán Európában is, és az újabb fordulat kedvezményezettjévé vált a forint is.
Ami a forintot illeti, jól jött neki a friss segítség, ami szerdán a 392-es szintekről megint áttolta az utóbbi két hétben körbetáncolt 390-es vonalon az euró ellenében – majd a 389-en is –, ahelyett hogy a több hónapos harc után az év végére áttört 400-as gát környékére vonult volna vissza. Az évet jól kezdte, erősebb sávba helyeződött át árfolyama, habár a kurzus két irtózatos pofont is kapott a hetekben. Előbb a Standard & Poor’s (S&P) minősítette le a magyar hitelbesorolást, majd az amerikai munkaerőpiaci adatokból olvastak ki folytatódó Fed-szigort a nemzetközi piacok.
Powell kommentárjaiból most ennek az ellenkezőjét olvasták ki. Holott szinte ugyanazt mondta, mint korábban.
Az S&P-front sem tűnt el, és akár további leminősítéssel fenyeget, ha Magyarország véglegesen elveszti a felfüggesztett uniós forrásokat. De ez a jövő kérdése, amit egyelőre félretoltak a piacon, és ezúttal a másik hatás játszik erőteljesebb szerepet: a nemzetközi, amelyet a dollár mozgása befolyásol.
A dollárt pedig a Fed-várakozások hol erre, hol arra mozgatják, és ez így lehet egészen addig, amíg kiderül, meddig és milyen magasra emeli még kamatait a Fed. A következő hónapok sorsdöntők lehetnek ebből a szempontból.
Nem csak a forint számára okoznak jelentős kilengéseket az utóbbi hónapokban amerikai gazdasági adatok és a Fed-kommentárok, hasonlót élnek át a világ részvény- és kötvénypiacai, hiszen az Egyesült Államok a világ legnagyobb gazdasága, a dollár pedig a domináns világvaluta.
A Reuters kedden közzétett devizapiaci elemzői felmérése teljes bizonytalanságot tükrözött a dollár mozgását illetően rövidtávra, bár egyéves távlatban a konszenzus – a forint számára kedvező – gyengülését vetítette előre 1,11-re az euró ellenében a jelenlegi 1,07-hez közeli szintekről. Ami azonban a következő három hónapot illeti, a résztvevők közül 12-en mondták a fő kockázatot firtató kérdésre, hogy a dollár gyorsabban gyengülhet, 11-en azt, hogy lassabban, 19-en egyenesen az erősödését gondolták fő kockázatnak.
Megütötte a forintot a zöldhasú, de a dollár rajongói ne bontsanak pezsgőtVisszavetette a ralizó forintot az S&P hitelminősítés-rontása után a dollár februári magára találása, és zűrzavaros hónapok következhetnek a devizapiacon, de van remény: egyéves távlatban a szakemberek még mindig a zöldhasú gyengülésére számítanak, ami az euró és a közép-európai devizák árfolyamának is jót tehetne. |
A piaci reakciók a Fed-elnök szavaira tulajdonképpen zavarba ejtők, hiszen szavai akár úgy is értelmezhetők voltak, hogy a korábban vártnál is nagyobb lehet a szigor, amire ráerősített egy másik Fed-döntéshozó, a minneopolisi Fed-elnök Neel Kashkari, aki a CNBC-nek nyilatkozva elmondta, nem nyúlna korábbi előrejelzéséhez a kamatok csúcsáról,
ugyanakkor a kamatok tovább maradhatnak magasak, és hogy a piacok nála optimistábbak az infláció csökkenését illetően.
A befektetők összevissza kapkodnak, az amerikai rövid kötvényhozamok például 10 bázispontot zuhantak, miután Powell megismételte, hogy az inflációcsökkenés folyamata megkezdődött. De gyorsan visszapattantak, amikor azt mondta, hogy a pénteki munkaerőpiaci jelentés „bizony erősebb volt, mint ahogy azt bárki is várta”, és hogy a Fed alap forgatókönyvében nem szerepel az infláció „gyors és fájdalommentes eltűnése”.
A nagy jegybankok arról híresek, hogy üzeneteiket, hangsúlyaikat szinte patikamérlegen mérik ki. Viszont ha rendszeresen az történik, hogy egyetlen beszéden belül akár többször fordulnak a piacok, miközben szinte ugyanaz hangzik el, mint korábban, az inkább arra utal, hogy irányadás helyett a befektetők pillanatnyi hangulatára és értelmezéseire bízzák a hajót.
Kiegyensúlyozott narratíva
– így írta le Powell beszédét a Saxo szerda reggeli piaci jegyzete, az árfolyamok mégis jelentősen elmozdultak. A brit FTSE 100 részvényindex például 0,8 százalékos emelkedéssel rekordot ütött.
A Fed kommentárjai azért is olvashatók gyakran könnyen kétféleképp, mert az amerikai jegybanknak két célja van: 2 százalékra szorítani le az inflációt, és teljes foglalkoztatottságot elérni. Amíg a munkaerőpiac olyan erős, mint jelenleg, és az infláció olyan magas – decemberben 6,5 százalék –, logikus szigort várni, és apró jelzésekből megpróbálni kiolvasni a várható enyhülést. Netán további szigorodást.
Powell kommentárjait van, aki szigorúnak, van aki lazának olvasta, a dollár meg délnek indult el, a forint örömére. Csakhogy igen könnyen fordulhat a helyzet.
Francesco Pesole, az ING devizastratégájának értelmezése szerint a piacokon attól tartottak, hogy Powell a pénteki munkaerőpiaci adatok után a korábbinál is szigorúbb hangvételt üt meg. Ez azonban elmaradt – innen a fellélegzés. Szerinte mégis belefér, hogy a dollár ismét áterősödik az 1,07-en az euró ellenében – ami a forintnak negatív lenne –, hiszen az adatok beleültették a bogarat a befektetők fülébe, csak éppen Powell és a többi Fed-döntéshozó nem bátorította őket. Ez viszont jelzés arra, hogy a hosszabb ideig tartó monetáris szigorhoz több információ kellene a munkaerőpiacról.
Tehát, megint, minden az adatokról fog szólni
– tette hozzá Pesole.
Kit Juckes, a Société Générale stratégája jegyzetében egy másik alaptényezőre hívta fel a figyelmet, ami a dollár ellen – tehát a forint javára – szól. A japán befektetők a külföldi kötvények nagy vásárlóiból nagy eladókká váltak az elmúlt egy-két évben, az euróövezetiek pedig leálltak korábbi vásárlásaikkal. Az amerikai hozamgörbe invertálódása nehezebbé tette az ottani vételi pozíciók fedezését a külföldiek számára, miközben Európában is vonzóbb magasságokba emelkedtek a hozamok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.