BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Change Of Command Ceremony At US Naval Station Sigonella

Az amerikai drón és az orosz vadászgép ütközésének háttere

Pár nappal az incidens előtt egy feltehetően atomfegyverekkel felszerelt B–52H amerikai stratégiai nehézbombázó minden korábbinál közelebb repült a Balti-tengeren Szentpétervárhoz. A szokásoktól eltérően nem kapcsolta ki a jeladóját – így üzent az oroszoknak: itt vagyunk.

Washington megígérte, és meg is tette. Nyilvánosságra hozták azokat a videófelvételeket, amelyek amerikai források szerint bizonyítják, március 14-én egy orosz elfogó nehézvadászgép, egy Szu–27-es hátulról rárepülve megsemmisített egy nagy méretű, több tonnás amerikai felderítő-hírszerző-csapásmérő drónt, egy Kaszást (MQ-9 Reaper), amely amerikai források szerint nemzetközi vizek felett repült. Moszkvai források szerint az amerikai drón berepült az orosz Flight Information Zone – Repülésinformációs Terület (FIZ) – zónába. Az eset az amerikai–oroszországi kapcsolatok új mélypontját jelenti – és komoly mértékben megnöveli a két atomfegyver-szuperhatalom katonai összecsapásának a veszélyét. Az oroszok megtalálhatták a Kaszás roncsait 850-900 méter mélyen, 60 kilométerre az egyik legnagyobb orosz haditengerészeti bázistól, Szevasztopoltól. 

Change Of Command Ceremony At US Naval Station Sigonella
Az MQ-9 Reaper. Fotó: Fabrizio Villa

Az oroszok korábban közölték, ki akarják emelni a lezuhant amerikai pilóta nélküli gépet. Az amerikaiak – Lloyd Austin védelmi miniszter és Szergej Sojgu oroszországi kollégája nem publikált tartalmú telefonbeszélgetését követően – közölték: tudják, hogy hol történt az eset. Elismerték, hogy a térségben nincsenek amerikai hadihajók, de „sok barátunk van arrafelé, ők segíthetnek” – jelezték. Nyilván a fekete-tengeri NATO-államokra, a legnagyobb flottával, a roncskiemeléshez szükséges berendezésekkel, hajókkal rendelkező törökökre, esetleg a románokra, bolgárokra és a nyugati katonai szervezet küszöbén álló Grúziára gondolhattak. Ám a közelben ott az oroszok szevasztopoli bázisa (amelyet még a Krím tényleges ukrán területként bérbe adott Moszkvának 2014 előtt), ahol feltételezhetően megvannak a roncskiemelés, tengeralattjáró-mentés technikai eszközei, víz alatti robotok.

Atomrakétákkal Szentpétervár felé

Egy olasz weboldal, a The Aviationist szúrta ki, hogy két nappal a fekete-tengeri drónincidens előtt egy – feltehetően atomfegyverekkel felszerelt 

B–52H amerikai stratégiai nehézbombázó minden korábbinál közelebb repült a Balti-tengeren Szentpétervárhoz.

Ezzel mintegy 100 kilométerre megközelítette Vlagyimir Putyin oroszországi elnök szülővárosát, és elrepült a Gogland-sziget (ez a Balti-tengerben lévő négy – orosz fennhatóság alatt lévő – szigetlánc legnyugatabbra fekvő tagja, amely az észt–orosz és a finn–orosz határ tengeri meghosszabbításának vonalában fekszik) mellett. A B–52H egyike annak a négy hasonló típusú amerikai nehézbombázónak, amelyeket az ukrán háború miatt az USA-ból 2023. február végén átvezényeltek Európába, a spanyolországi Morón légibázisra. 

Egyes feltételezések szerint a B–52H Szentpétervár-missziójának köze lehetett a két nappal későbbi, a Fekete-tenger Krím félszigeti szakaszán történt drónlezuhanáshoz – noha ezt egyik fél sem erősítette meg mindeddig. 

A B–52H Szentpétervár-misszióját vélhetően az az amerikai szándék motiválta, hogy teszteljék Moszkva reagálását.

Az amerikai nehézbombázó olyan közel repült Szentpétervárhoz, hogy levegő-föld atomrobbanófejes rakétái kevesebb mint egy perc alatt elérhették volna az öt és fél milliós nagyvárost. A március 11-i légi útján a B–52H amerikai bombázó a NOBLE61 hívójelet használta. A gép a szokásostól eltérően, az oroszországi tengeri határ megközelítésekor nem kapcsolta ki transzponderét, a radar-válaszjeladó berendezését, amely „láthatóvá” teszi a légi járművet a gépkövető szolgálatok, például a Flightradar számára is.

Ezzel üzenték az oroszoknak, hogy „itt vagyunk, húzzátok meg magatokat”

– mondta lapunknak egy repülésügyi szakértő. 

Telefonok és kérdőjelek

Ami a kisebb vadászgéphez hasonló méretű és 16-32 millió dollárba kerülő MQ-9-es Kaszás Krím előtti lezuhanását illeti, még sok a kérdőjel. Az incidenst követően Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter felhívta oroszországi kollégáját, Szergej Sojgut. Annyit ismertek el, hogy a drón lezuhanásáról beszéltek, amelynek amerikai változata szerint az egyik elfogó oroszországi Szu–27-es nehéz vadászbombázó nekirepült az MQ-9-es hátsó részén lévő hajtólégcsavarnak, és azt tönkre téve előidézte a drón lezuhanását. 

Moscow,,Russia,-,Circa,August,,2013:,Russian,Air,Force,Twin
Szu–27 orosz vadászbombázó. Fotó: Vaalaa

A Pentagon közzétett egy szerkesztett változatot a történtekről, amely valós időben mutatja, hogy a Szu–27 alulról, a drón jobb oldala felől támad, és két leeresztő szelepén üzemanyagfelhő árad, elérve a drónt is. Aztán lassított felvételen látjuk, amint a drón csaknem ezer lóerős motorja által meghajtott légcsavar még sértetlenül forog. Majd ismét felgyorsul a kép, valós időben ábrázolják a második támadást, amelynél az ugyancsak jobbról alulról támadó oroszországi gép immár egész közelről a drón jobb oldala felett repül, a képernyő-kamera kikapcsol, semmit sem látni néhány másodpercig (ez a feltételezett ütközés intervalluma), aztán ismét lassított felvételen látjuk, hogy a légcsavar egyik szárnya elgörbült. Vége a felvételnek, 

a drón feltételezett ütközését és az ezt követő lezuhanását már nem látjuk. 

A kamera a drón alsó-elülső részén volt, mert a felvételen látni a légi jármű szárnyát. A kamerával az operátornak élő kapcsolata lehetett, mert követte a Szu–27-es mozgását.   

Az oroszok azt állítják, hogy nem volt fizikai kontaktus a Szu–27-es és a drón között. Az amerikai felderítő jármű szerintük manővereket végzett, és az egyik következtében kibillent az aerodinamikai egyensúly, a gép lezuhant. A roncskiemelési munkálatok elindultak, a helyszínt az oroszok hadihajói őrzik. 

Március 17-én reggel Moszkva egy újabb amerikai drón megjelenését jelentette a térségből. 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.