BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az Európai Unió új szabályokkal törölné el a nemek közötti bérkülönbséget

Meg kell szüntetni a nemek közötti bérszakadékot, és a munkáltatót meg lehet büntetni, ha hátrányosan megkülönbözteti a munkában egyik vagy másik csoportot – áll az Európai Unió Tanácsának legutóbb elfogadott irányelveiben. A jövőben a munkavállalók kérhetnek tájékoztatást az azonos vagy egyenlő értékű munkát végző munkavállalók átlagos bérszintjéről, illetve pereskedés esetén a bizonyításnak már a munkáltatót kell terhelnie.

Az Európai Unió Tanácsa új szabályokat fogadott el a nemek közötti uniós bérszakadék megszüntetésének elősegítésére – tájékoztatott az uniós tanács hétfőn. A bérek átláthatóságáról szóló irányelv értelmében az uniós vállalatoknak meg kell osztaniuk egymással az információkat arról, hogy mennyit fizetnek a nőknek és a férfiaknak az egyenlő értékű munkáért, és lépéseket kell tenniük, ha a nemek közötti bérszakadék meghaladja az 5 százalékot.

Smiling,Male,And,Female,Colleagues,Joking,During,Communication,In,Office
Smiling male and female colleagues joking during communication in office planning strategy for cooperation,prosperous employees making creative decisions for common startup sitting at desktop
Fotó: Shutterstock

Az új irányelv rendelkezéseket tartalmaz a bérdiszkrimináció áldozatainak kártérítéséről, valamint a szabályokat megszegő munkáltatók büntetéséről, beleértve a bírságokat is.

Az új szabályok kötelezővé teszik a munkáltatóknak, hogy akár az álláshirdetésben, akár az interjú előtt tájékoztassák az álláskeresőket a meghirdetett állások kezdő fizetéséről vagy fizetési tartományáról. A munkáltatók a továbbiakban nem kérdezhetik meg a jelölteket fizetési előzményeikről.

A munkába állást követően a munkavállalók jogosultak lesznek tájékoztatást kérni munkáltatóiktól az azonos vagy egyenlő értékű munkát végző munkavállalói kategóriák átlagos bérszintjéről, nemek szerinti bontásban. 

Hozzáférhetnek továbbá a fizetés és a szakmai előmenetel meghatározásához használt feltételekhez, amelyeknek objektívnek és nemi szempontból semlegesnek kell lenniük.

Elfogytak a férfiak: vagy a nők mentik meg a közlekedést Budapesten, vagy senki

Ha a BKV nem oldja meg a sofőrhiányt, egyre több járat marad majd ki a menetrendből. A cégnél alig vannak női járművezetők, pedig velük egy csapásra rendeződhetne a helyzet.

A több mint 250 alkalmazottat foglalkoztató vállalatoknak évente jelentést kell tenniük az illetékes nemzeti hatóságnak a nemek közötti bérszakadékról a szervezetükön belül. A kisebb szervezetek – kezdetben a 150 alkalmazottat nem meghaladó foglalkoztatók – esetében háromévente lesz jelentéstételi kötelezettség. Ha a jelentés 5 százalékot meghaladó bérszakadékot tár fel, amely objektív, nemi szempontból semleges kritériumokkal nem indokolható, a vállalatoknak a munkavállalók képviselőivel együttműködésben végzett közös bérértékelés formájában kell lépéseket tenniük.

Az új irányelv értelmében azok a munkavállalók, akik nemi alapú bérdiszkriminációt szenvedtek el, kártérítésben részesülhetnek, beleértve a hátralék és a kapcsolódó bónuszok vagy természetbeni kifizetések teljes megtérítését. 

Míg a bérdiszkriminációs ügyekben a bizonyítási teher hagyományosan a munkavállalóra hárul, a jövőben a munkáltatón múlik annak bizonyítása, hogy nem sértette meg az egyenlő díjazásra és a bérek átláthatóságára vonatkozó uniós szabályokat.

A jogsértésekért kiszabott szankcióknak hatékonyaknak, arányosaknak és visszatartó erejűeknek kell lenniük, és pénzbírságot is magukban foglalnak.

Az irányelv olyan rendelkezéseket is tartalmaz, amelyek biztosítják a megváltozott munkaképességű munkavállalók igényeinek figyelembevételét.

A bérek átláthatóságáról szóló irányelv hivatalos kihirdetésével lép hatályba. A tagországoknak ezt követően legfeljebb három év áll rendelkezésükre, hogy nemzeti jogszabályaikat az új szabályok figyelembevételével kiigazítsák.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.