Kínától az Egyesült Államokon keresztül az Európai Unióig csökken a rizstermelés, ami felhajtja az árakat. Ez különösen annak a 3,5 milliárd, elsősorban az ázsiai csendes-óceáni térségben élőnek jelent problémát, akiknek a rizs alapvető élelmiszer, és akik a teljes mennyiség 90 százalékát fogyasztják.
A Fitch Solution előrejelzése szerint az idén 8,7 millió tonnával kevesebb rizs lesz.
Ez a legnagyobb hiány a 2003–2004-es szezon óta, amikor a deficit elérte a 18,6 millió tonnát.
Ez komoly problémát okoz a legnagyobb importőrök számára.
„Globális szinten a hiány legnyilvánvalóbb hatása az évtizedes csúcson lévő ár” – nyilatkozta a CNBC-nek Charles Hart, a cég árupiaci elemzője. Száz font (45,36 kiló) rizs átlagára az idén 17,3 dollár, és a Fitch Solution április eleji jelentése szerint csak 2024-ben esik le 14,5 dollárra. Mivel a rizs Ázsia jó néhány piacán alapvető élelmiszer, a drágulása jelentősen hozzájárul az élelmiszerár-inflációhoz és rontja az élelmezésbiztonságot.
Az Európai Unió a globális rizsellátás 0,4 százalékát adja, Ukrajnában pedig 2002 óta folyamatosan csökkent a termelés, 2021-ben már ötvenezer tonna alá.
A háború ennek ellenére hozzájárul a hiányhoz, mert megugrott a többi fontos gabonaféle ára,
amelyeknek Ukrajna és a nyugati szankciókkal sújtott Oroszország a fő termesztője és exportőre. Azok helyett egyre vonzóbb alternatívát nyújtott a rizs.
A nagyobb gondot a szokásosnál rosszabb időjárás okozta Kínában és Pakisztánban. Kína a világ legnagyobb termesztője, tavaly azonban az év második felében hatalmas mezőgazdasági területek kerültek víz alá a heves nyári monszunesők és áradások miatt többek között a rizstermés zömét adó Kuanghszi és Kuangtung tartományban.
Pakisztánban, amely a világ rizskereskedelmének 7,6 százalékát adja, az áradások miatt
az előző évihez képest 31 százalékkal lett kevesebb a termés,
ami az amerikai mezőgazdasági minisztérium szerint sokkal nagyobb visszaesés, mint amennyire eredetileg számítottak. A globális árakat tovább hajtotta, hogy India szeptemberben megtiltotta a törmelékrizs kivitelét.
Az árak emelkedése súlyosan érinti a legnagyobb importőröket, például Indonéziát, a Fülöp-szigeteket, Malajziát, az afrikai országokat, valamint azokat is, ahol nagyon magas az élelmiszerár-infláció, mint Pakisztán, Törökország és Szíria. Sokan kénytelenek lesznek megcsapolni a hazai rizstartalékokat.
Azonban nem kell sokáig várni, hogy normalizálódjon a helyzet. A Fitch Solution előrejelzése szerint a termelés a 2023–2024-es szezonban az ideihez képest 2,5 százalékkal nő, a piac így majdnem kiegyensúlyozott állapotba kerül, a fő motorja pedig India lesz a következő öt évben.
Ez azonban nagyban függ az időjárástól, a rizs ugyanis kimondottan kényes növény.
Indiában a 2023 második és harmadik negyedévére jelzett intenzív hőhullámok, Kínában az elmúlt két évtized legnagyobb aszálya veszélyezteti a termést, ahogyan a legjelentősebb európai termelőknél, Franciaországban, Németországban és az Egyesült Királyságban is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.