A vártnál kisebb kínai kereslet ellenére a vezető olajtermelő országok, az OPEC+ nem látja szükségét a kitermelés további csökkentésének, jelentette ki csütörtökön Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes. Hozzátette ugyanakkor, hogy a szervezet mindig képes módosítani a politikáján.
Elmondta azt is, hogy Oroszország ebben a hónapban elérte olajkitermelésének megcélzott szintjét, vagyis az az év végéig 5 százalékkal, azaz napi 500 ezer hordóval csökken. Az orosz olaj- és gázkondenzátum-termelés várhatóan 515 millió tonna (napi 10,3 millió hordó) körüli szintre esik vissza az idén a 2022-es 535 millió tonnáról, ami nagyjából összhangban van a Reuters e heti jelentésével.
Novak a hírügynökség jelentése szerint azt is megerősítette, hogy
az Európába szánt 140 millió tonna olajat és olajterméket az idén Ázsiába irányítják át.
Szavait alátámasztják független forrásból származó adatok is.
A Vortexa energetikai adatszolgáltató és elemző statisztikája szerint az orosz üzemanyagexport áprilisban jóval meghaladta a szezonális átlagot annak ellenére, hogy az Európai Unió a szankciók miatt már nem vásárol belőle. A hónap első négy hetében napi 1,9 millió hordót exportáltak, aminek több mint a fele dízel volt. Ha ez a trend folytatódik a hónap utolsó hetében is, akkor többet exportálnak, mint bármelyik áprilisban legalább 2016 óta.
Márciusban már megdöntötték ezt a havi rekordot.
A dízelszállítmányok zöme Törökországba irányult, de exportálják észak-afrikai országokba, például Marokkóba, Tunéziába és Líbiába is. A Brazíliába irányuló mennyiség is nőtt az uniós tilalom életbe lépése óta.
Egyelőre alaptalannak bizonyultak azok az aggodalmak, hogy Moszkva nem talál új vevőket az EU helyett, és esetleg kénytelen lesz csökkenteni a finomítási kapacitást. Az orosz kőolajexport mennyisége sem látszik csökkenni annak ellenére, hogy a kormány bejelentette a kitermelés visszafogását.
Kétnapos, majdnem 6 százalékos esés után stabilizálódott csütörtökön az olajár. Az Egyesült Államokban irányadó WTI-vel hordónként 74,51 dolláron kereskednek, így elveszített minden nyereséget, amelyet szerzett, miután az OPEC váratlanul a kitermelés csökkentése mellett döntött, hiába lobbizott az Egyesült Államok. A Brent ára 32 centtel, 0,4 százalékkal, hordónként 78 dollárra emelkedett.
Az üzemanyagpiac viszont a lassulás jeleit mutatja, a haszonkulcsok csökkenése miatt több ázsiai finomító fontolgatja a feldolgozás visszafogását.
Vivek Dhar, a bányászati és energiaipari nyersanyagkutatás igazgatója a
Commonwealth Bank of Australia szakértője szerint a csökkenő finomítói árrések és a nyersanyag-intenzív kínai gazdaság fellendülésével kapcsolatos aggodalmak változatlanul negatívan hatnak az olajra.
A hangulatot tovább rontja a lassulástól való félelem és az amerikai bankrendszer egészségével kapcsolatos félelmek.
Pozitívan hat viszont a piacra, hogy az amerikai olajtartalék további 5,05 millió hordóval csökkent a múlt héten, ahogyan az üzemanyagkészlet is, amelyet előbb-utóbb fel kell majd tölteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.