BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több ezer embernek jól kezdődött az újév

Immár hagyománnyá vált amnesztiával indítani az évet Mianmarban. A junta több mint háromezer foglyot engedett szabadon az újévi amnesztia keretében, köztük politikai foglyokat is.

A mianmari katonai junta hétfőn szabadon engedett 3113 rabot, köztük 98 külföldi állampolgárt a hagyományos újévi ünnep alkalmából – áll a mianmari katonai kormányzat Telegram-csatornáin közzétett nyilatkozatban. A 2021-es katonai hatalomátvétel óta kormányzó junta eddig több ezer ellenzékit és demokráciapárti aktivistát börtönzött be, és brutális eszközökkel lép fel a tüntetésekkel szemben, amit világszerte számos ország elítélt.

Mianmar, mianmari junta, újév
Több ezer embernek jól kezdődött az újév: sokakat szabadon engedett a mianmari junta.
Fotó: AFP

Aung Lin Dve altábornagy, a mianmari katonai vezetés egyik államtitkára közleményében kijelentette: az amnesztia „a mianmari újévi ünnep alkalmából kíván örömet szerezni az embereknek és megválaszolni a humanitárius aggályokat”.

A mianmari junta szóvivője nem válaszolt a Reuters telefonhívására, így nem világos, pontosan kik is részesültek amnesztiában hétfőn.

Aung Szan Szú Kji, a korábban a hatalomból eltávolított Nobel-békedíjas ellenzéki politikus jelenleg 33 éves börtönbüntetését tölti, a nemzetközi közvélemény által koncepciós pernek nevezett maratoni bírósági tárgyalássorozatot követően.

A korábbi mianmari vezető kormányának több vezető beosztású tagját is őrizetbe vette a katonai vezetés.

A délkelet-ázsiai országban legalább 17 460 ember van őrizetben, és a politikai foglyok segélyszervezete (AAPP) szerint a junta eddig 3240 embert ölt meg.

A mianmari katonai vezetés – az újévi amnesztia keretében – rendszeresen szabadon enged foglyokat, de ezek száma 2023-ban és 2022-ben csak a töredéke volt annak a 23 ezer embernek, akiket a 2021-es buddhista újév alkalmából elengedtek.

Emberi jogi szervezetek és a világ számos vezetője korábban rendszeresen felszólította a juntát: engedjen szabadon minden politikai foglyot.

Alig 30 év alatt 1,8 millió bombától tisztították meg Laoszt

Brutális mennyiségű fel nem robbant robbanószertől tisztították meg az országot 1996 óta. Laosz lakosainak számát tekintve a világ legsúlyosabban bombázott országa.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.