BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A hétvégén kiderül, hogy Erdogan képes volt-e bebetonozni hatalmát

Szoros az állás Recep Tayyip Erdoğan és kihívója, Kemal Kılıçdaroğlu közt a Törökország elnöki posztjáért folytatott versenyben. A közvélemény-kutatások szerint a kormánypárt és a hatpárti ellenzék is megnyerheti a parlamenti és elnökválasztást.

Recep Tayyip Erdoğan török elnök népszerűsége igencsak megcsappant az elmúlt években, főként a gazdaság kilengései, a deviza leértékelődése és a vágató infláció miatt. A keménykezű gazdaságpolitika az elmúlt években az életszínvonal csökkenéséhez vezetett. Egyes mérőszámok alapján a gazdasági jólét hanyatlása már 2013 körül elkezdődött. Erdoğan és a konzervatív, iszlám gyökerű Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) ellen akkoriban példátlan mértékű, országos tiltakozások voltak. 

Turkish President Erdogan holds election rally in Kirklareli
KIRKLARELI, TURKIYE - MAY 08: Turkish President and Leader of the Justice and Development (AK) Party, Recep Tayyip Erdogan speaks during an election rally at Cumhuriyet Square in Kirklareli, Turkiye on May 08, 2023. Murat Kula / Anadolu Agency (Photo by Murat Kula / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)
Szoros az állás Recep Tayyip Erdoğan és ellenzéki kihívója, Kemal Kılıçdaroğlu közt a Törökország elnöki posztjáért folytatott versenyben.
Fotó: Murat Kula/ AFP

Az AKP pont akkor ragadta meg sikeresen a hatalmat, amikor 2002-ben megjelentek a korábbi reformok első pozitív eredményei, és a befektetők egyre jobban preferálták a török lírát. Erdoğant erősítette, hogy a 2008–2009-es pénzügyi válság után olcsó külföldi hitelek érkeztek az országba, amik kivirágoztatták az építőipart. A fellendülés egészen egy évtizedig jólétet hozott a törököknek.

Az egészségügy, az infrastruktúra és a piacra jutás javítása a kezdetektől a kormányzó párt prioritása volt. 

Lényegében az AKP ezeknek az intézkedéseknek köszönhette a kormányon maradását. Erdoğan pedig fontosnak tartotta, hogy jóléti döntésekkel népes rajongói tábort biztosítson magának. 

Tíz éve tüntetések rázták meg az országot, és az azutáni bebörtönzések után a nyugati források elapadtak, a hitelek drágábbá váltak, az egy főre jutó bruttó hazai termék és foglalkoztatás mértéke pedig csökkentek.

„Az országos utcai demonstrációk után Erdoğan rendszere a tekintélyelvűség irányába fordult és totális háborút indított az ellenfelei ellen” – magyarázta Ates Altinordu, a Sabanci University szociológusa. Az pedig, hogy három évvel később a hadsereg egy része puccsal akarta átvenni a hatalmat, további támogatást nyújtott az egyre autokratikusabb vezetésnek.

A népesség politikai megosztottsága mindazonáltal növekedett az elmúlt tíz évben. Az elnök kénytelen volt a nacionalista szövetségeseihez fordulni, hogy biztosítsa a parlamenti többséget, valamint népszavazással elérte az elnöki rendszer bevezetését. 

Jóléti intézkedések

A jóléti intézkedések azonban megmaradtak: a kormány az elmúlt másfél évben megduplázta a minimálbért, rekordösszegű szociális segélyt nyújtott, a munkanélküliséget pedig leszorította 14-ről 10 százalékra. Az intézkedésekkel elérték, hogy a gazdasági növekedés tavaly 5 százalék fölött maradjon, igaz, az infláció év végén még így is 85 százalékos volt. A lépések meggyőzték a vidéki és munkásosztálybeli konzervatívokat, valamint a nacionalistákat, akik továbbra is mellszélességgel támogatják az elnököt. 

Erdoğan mindenesetre másképp is tett azért, hogy az emberek őt válasszák: elérte, hogy a társadalom jelentős része teljesen ráutalt legyen a kormányra,

amire Bülent Gultekin, a török központi bank korábbi kormányzója világított rá a Reutersnek.

Ha Erdoğan megnyeri a választásokat és folytatja az eddigi gazdaságpolitikáját, akkor egy ponton teljes összeomlás lesz. Elég sötét a kép

– tette hozzá.

Közvélemény-kutatások alapján a vasárnap esedékes elnök- és parlamenti választáson szoros eredmény várható. Sőt, még az is meglehet, hogy csak a második forduló után derül ki, hogy Recep Tayyip Erdoğan vagy a hat ellenzéki párt támogatását bíró Kemal Kılıçdaroğlu vezetheti-e a következő ciklusban Törökországot. Az előrejelzést az is bonyolítja, hogy az AKP kiüresítette a politikai intézményeket és átalakította azokat a hatalma bebiztosítására. Az igazságszolgáltatás és a média fő irányvonala is részrehajlóvá vált - jelezte a Financial Times a véleménycikkében.

Recseg-ropog a rendszer – akár meg is dőlhet Erdogan hatalma

Elszabaduló infláció, megélhetési gondok, a líra mélyrepülése és a földrengést követő elégtelen válságkezelés – még a török elnök leghűségesebb követőinek bizalma is megrendült Erdoganban.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.