BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az indiai finomítóknak is nekimenne Joseph Borrell

Joseph Borrell sürgeti az Európai Uniót, hogy lépjen fel az orosz nyersolajból készült indiai üzemanyagok behozatalával szemben. Szerinte az orosz olaj áramlásának megfékezésére szolgáló mechanizmusokat a nemzeti hatóságoknak kellene végrehajtaniuk.

Az Európai Uniónak fel kell lépnie az ellen, hogy India az orosz nyersolajat finomítva üzemanyagként exportálja az öreg kontinensre – jelentette ki Joseph Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője a Financial Timesnak adott interjújában.

Josep Borrell press conference
BRUSSELS, BELGIUM - NOVEMBER 15: High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell holds a press conference after the EU Foreign Ministers' meeting in Brussels, Belgium on November 15, 2021. Dursun Aydemir / Anadolu Agency (Photo by Dursun Aydemir / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)
Fotó: Dursun Aydemir

Borrell szerint érthető, hogy Újdelhi ki akarja használni az olcsó orosz nyersolaj előnyeit. Hangsúlyozta: teljesen normális dolog, hogy a világ legnépesebb országa Moszkvától vásárolja az energiahordozót, és mivel India olcsóbban tudja megszerezni az olajat, így kevesebb pénzhez jut Oroszország.

De ha ezt arra használják fel, hogy az ország olyan központ legyen, ahol orosz olajat finomítanak, és melléktermékeket adnak el nekünk, akkor cselekednünk kell

– jelentette ki az unió vezető diplomatája. Szerinte az Indiából származó benzin, ha orosz nyersolajból állítják elő, a szankciók kijátszása, és a tagállamoknak intézkedéseket kell hozniuk a jelenség ellen. Borrell azt is kijelentette, hogy a kérdést fel fogja vetni Subrahmanyam Jaishankar indiai külügyminiszternek, akivel ma találkozik. Azt is közölte, hogy szerinte az orosz olaj áramlásának megfékezésére szolgáló mechanizmusokat a nemzeti hatóságoknak kellene végrehajtaniuk. 

A finomított üzemanyag exportjának megcélzása jelentősen megváltoztatná a nyugati szankciórendszert, amely megpróbált egyensúlyt teremteni a Moszkva bevételeinek megfékezésére irányuló törekvés és az olajkínálat csökkentése között. 

Az indiai finomítók ráadásul több országból szerzik be a nyersolajat, így az is kérdéses, hogyan lehetne ellenőrizni a finomított termékek eredetét.

Oroszország a világ második legnagyobb nyersolajexportőre Szaúd-Arábia után, és vannak aggodalmak, hogy a globális olajpiac még ebben az évben szűkülni fog, ami felhajtja az árakat. 

A finomított üzemanyag exportjának megcélzása pedig tovább rontana a helyzeten.

India az elmúlt évben az orosz olaj egyik legnagyobb vásárlója lett az orosz–ukrán háború kirobbanása óta. Az olcsó orosz nyersolajat feldolgozó, majd azt Európába importáló indiai finomítók növelték a nyereségüket, és nagyobb piaci részesedést szereztek. Az indiai külügyminiszter többször is kijelentette, hogy saját országa energiaszükségleteit helyezik előtérbe, így a nyugati győzködés ellenére szívesen kereskednek Moszkvával. 

Rasszizmussal vádolják az Európai Unió „dzsungelező” vezető diplomatáját

Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője egy dzsungelhez hasonlította az Európán kívüli országokat. Borrell utóbb tagadta, hogy üzenete rasszista lett volna, sőt, éppen arra ösztönözte a diákokat, hogy lépjenek kapcsolatba az Európán kívül élőkkel, ismerjék meg őket, mert azt tapasztalja, hogy sokan túlságosan Európa-centrikusak – de azért bocsánatot kért, ha bárki félreértette volna a szavait.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.