Franciaországban kedden avatják az első, elektromos autókhoz szánt akkumulátorokat gyártó üzemet, ezzel az ország nagy lépést tesz a kínai dominancia elleni küzdelemben – írja az AFP híre nyomán a France 24 online portál.
Az akkumulátoripar kiépítése amúgy Emmanuel Macron francia államfő újraiparosítási tervének a középpontjában áll, és az ország északi részén a következő három évben számos további gyárat is felépítenek.
A Billy-Berclau-ban kedden megnyíló „gigagyár” a TotalEnergies, a Mercedes-Benz és a Stellantis által alapított Automotive Cells Company tulajdonában áll.
Az avatáson részt vesz Bruno Le Maire francia gazdasági miniszter, valamint az érdekelt német és olasz üzletemberek, továbbá politikusok mellett jelen lesz a francia energiaügyi és ipari miniszter is.
A hat futballpályányi hosszúságú gyárban várhatóan nyáron kezdődik a termelés.
A francia kormány az Hauts-de-France régiót úgynevezett Battery Valley-vé, azaz az elektromosautó-ipar Szilícium-völgyévé tenné.
Közben az AESC-Envision kínai-japán csoport Douai városának közelében épít hasonló profilú üzemet, amely 2025 elejétől a Renault-nak szállít majd be.
A francia Verkor startup pedig a tervek szerint 2025 közepétől kezdi meg a termelést dunkerque-i üzemében, míg az ugyanazt a tengerparti várost választó tajvani ProLogium első európai gyárában 2026-ban indulnak a futószalagok.
A francia portál szerint fel kell pörgetni Európa-szerte az akkumulátorok és az elektromos járművek gyártását, mert az Európai Unió 2035-ig fokozatosan leállítja a fosszilis üzemanyaggal működő új autók értékesítését.
Az elmúlt években mintegy 50 akkumulátorgyár-projektet jelentettek be az EU-ban.
A párizsi kormány pedig azt a célt tűzte ki, hogy 2030-ra évi kétmillió elektromos jármű készüljön Franciaországban, amelyekhez a kedden átadott üzemben a számítások szerint addigra már évi 500 ezer akkumulátort gyártanak majd.
Európának ugyanakkor kemény ellenfelekkel kell megküzdenie, hiszen jelenleg Kína a világelső az elektromos autók akkumulátorainak gyártásában, és a gyártáshoz szükséges nyersanyagok előállításában is dominál.
Emellett az Egyesült Államok az amerikai inflációcsökkentő törvény (IRA) révén összesen 370 milliárd dollárral ösztönzi az ágazatot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.