Gyengén szuperál a cseh gazdaság, a bérek nem győzték a tempót az inflációval, és ez tömegtüntetésekhez vezetett Prágában. Ráadásul az állami költségvetés egyensúlya is felborult, emiatt hatalmas megszorításokra lesz szükség, aminek a mértékét csütörtökön jelentette be Petr Fiala kormányfő.
A csomagban egyszerre szerepelnek a kiadásokat csökkentő és adókat növelő tételek, növekszik például az alkohol és a dohánytermékek áfája.
Egy nappal korábban a parlament alsóháza a nyugdíjszabályokban is népszerűtlen változásokat szavazott meg, amelyek révén idén és jövőre 53 milliárd koronát takarítanának meg. Andrej Babis volt kormányfő erre mindjárt azzal fenyegette meg a kormányt, hogy nyugdíjastüntetéseket fog szervezni ellene. Nagyságrendjében ahhoz fogható változásról van szó, mint amikor 2011-ben beolvasztották a magyar harmadik nyugdíjpillért az államadósság felduzzadását követően.
Fiala elmondta, hogy az intézkedéscsomag nélkül a költségvetés hiánya 94 milliárd koronával lenne magasabb jövőre. Ez forintra átszámolva a jelenlegi árfolyamon mindegy 1500 milliárd forintot tesz ki, ami majdnem a fele a magyar költségvetés erre az évre tervezett teljes hiányának. 2025-ben már 148 milliárd korona lenne a kiesés.
Ha nem tudunk a fékre lépni, a helyzet évekre elszabadul, és a következményeket a gyermekeink érzik meg
– indokolt Fiala, aki szerint a csehek ijesztő tempóban adósodnak el, és ezért az előző kormányra hárította a felelősséget.
Tavaly a cseh államháztartási hiány a hazai össztermék 3,6 százalékát tette ki, a megelőző két évben több mint 5 százalékot. Az utóbbi, pandémiával és világgazdasági problémákkal terhelt években a többi európai országhoz hasonlóan a cseh államadósság is meredeken nőtt a GDP arányában, a 2019-es 30,2 százalékról tavaly 44,1 százalékra.
A pénzügyminisztérium előrejelzése szerint jövőre 2019 óta először csökkenne a deficit az elmúlt évek válsága előtt kötelező 3 százalékos európai uniós küszöbre.
A csehektől nem tart vissza Brüsszel nekik járó pénzeket, mint Magyarországtól és Lengyelországtól, de az, hogy az európai gazdaság a recesszió közelébe lassult, számukra is nehezebb költségvetési helyzetet jelent. A cseh gazdaság a múlt év második felében már recesszióban volt, és az idei év első negyedében alig kerülte el a további visszaesést, de még így is 0,2 százalékkal volt kisebb a GDP, mint egy évvel korábban.
A csehek mutatják nekünk az utat: megint nagyot csökkent az inflációjukAzért érdemes figyelni a cseh inflációs adatokat, mert előttünk járnak: náluk hamarabb pörgött fel és tetőzött az infláció, és ha nem történik váratlan, követjük őket az ellenkező irányban is. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.