A NATO összekötő irodát tervez nyitni Japánban, de Tokió nem szándékozik belépni a szövetségbe – jelentette ki szerdán Kisida Fumio japán miniszterelnök. Kisida megjegyzései azután hangzottak el, hogy Japán washingtoni nagykövete a hónap elején közölte, az Egyesült Államok vezette katonai tömb tokiói iroda megnyitását tervezi, az elsőt Ázsiában, hogy megkönnyítse a konzultációkat a régióban.
Nem tudok semmilyen döntésről a NATO-nál az iroda létrehozásával kapcsolatban
– nyilatkozta Kisida a tokiói parlament szerdai ülésén, hozzátéve: országa nem tervezi, hogy tagként vagy féltagként csatlakozzon a szövetséghez.
Kína másfél hete szót emelt a NATO Japánba tervezett összekötő irodájának terve ellen. Vang Ven-pin külügyi szóvivő azt vetette az észak-atlanti szövetség szemére, hogy terjeszkedni akar az ázsiai-csendes-óceáni régióban. Emlékeztetett arra, hogy a NATO korábban többször hangsúlyozta: a szövetség nem akar változtatni geopolitikai határain.
Ugyanakkor folyamatosan azt tapasztaljuk, hogy a NATO erősíti kapcsolatait az ázsiai–csendes-óceáni térség államaival, egyre a régió keleti része felé halad, beleavatkozik helyi ügyekbe és feszültséget szít – fejtette ki a kormányfő. Hozzátette, hogy bízik abban, hogy a felek – saját geopolitikai érdekeik miatt – nem sodorják veszélybe a térség stabilitását és békéjét.
Szakadás a NATO-ban: a lengyelek költenek a védelemre, a németek nem sietnekA NATO keleti szárnya, azaz a közép-európai és a baltikumi tagállamok megduplázzák a védelmi költségvetésüket, és rengeteget költenek tankokra, repülőkre és más eszközökre. A NATO legnagyobb tagjai, például Németország, azonban nem sietnek a fegyverkezéssel. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.