BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
NATO Secretary-General Jens Stoltenberg (L) shakes hands with Japan's Prime Minister Fumio Kishida in Tokyo on January 31, 2023.

Kína összevonta szemöldökét a NATO „terjeszkedésére”

A NATO összekötő irodát nyit Tokióban jövőre, ez lesz az első kirendeltsége Ázsiában. A lépés erősíti a nyugati katonai szövetségesek és Japán közti politikai kapcsolatokat. Kína aggodalommal figyeli a fejleményeket, szerinte a NATO fokozatosan terjeszkedik az ázsiai–csendes-óceáni régióban, ahol a béke és a stabilitás lerombolására törekszik.

Kelet-Európa mellett Ázsiában is egyre nagyobb a geopolitikai feszültség. Japán, Dél-Korea és Tajvan az amerikaiakkal katonai szövetségben próbálják erősíteni védelmüket, válaszul a kínai, az észak-koreai és az orosz fenyegetésekre. Ezzel összhangban érkezett a csütörtöki bejelentés, hogy az Egyesült Államok dominálta NATO, a világ legerősebb katonai-védelmi szövetsége, jövőre összekötő irodát nyit Tokióban.

NATO Secretary-General Jens Stoltenberg (L) shakes hands with Japan's Prime Minister Fumio Kishida in Tokyo on January 31, 2023.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár januáran látogatta meg Kisida Fumio japán miniszterelnököt. Az összekötő iroda gondolata ekkor merült fel először.
Fotó: Aojama Takasi / AFP

 

Miért fontos Japánnak az új NATO-iroda?

Japán célja, hogy a finn csatlakozással együtt már 31 országot tömörítő szövetséggel együtt segítse elő a térség békéjét és biztonságát. Az állam aggódik, hogy ha Kína megtámadná Tajvant, az európai országok nem sietnének az ő és az Egyesült Államok segítségére. A geopolitikai helyzet miatt ez a két ország ugyanis biztosan a háború részeseivé válna. A térséget Észak-Korea is fenyegeti, mivel továbbra is fejleszti a nukleáris fegyvereit és a nagy hatótávolságú ballisztikus rakétáit. Mellettük pedig az orosz nagyhatalmi törekvéseket sem szabad figyelmen kívül hagyni. Éppen ezek miatt nem meglepő, hogy a világ számos országában fegyverkezési verseny kezdődött.

„Ez egy mód arra, hogy az Egyesült Államok hivatalosan is szorosabbra fűzze a kapcsolatot a legfontosabb nem NATO-szövetségesével” – magyarázta Robert Dujarric nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó elemző, a Temple University japán campusának intézetvezetője. Dujarric kiemelte, hogy az irodán keresztül Japán elmagyarázhatná a NATO európai országainak, hogy a régiós biztonsági fenyegetések milyen hatással lehetnek az ázsiai–csendes-óceáni térségre és Európára.

Az új tokiói összekötő iroda a NATO első ázsiai irodája

és egyben a legújabb lesz az ENSZ New York-i székhelyén, a bécsi székhelyű Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetnél, valamint Ukrajnában, Grúziában, Bosznia-Hercegovinában, Kuvaitban és Moldovában található kirendeltségek sorában. Japán pedig a belgiumi nagykövetségén működő saját NATO-képviseletét önálló irodává alakítja át. Sőt, hamarosan bejelentik, hogy ki lesz az állam NATO-nagykövete.

Az elemző rámutatott, hogy 

az összekötő iroda létesítése valóban erősíti a politikai és katonai kapcsolatokat a szövetség és Japán között, de szinte kizárható, hogy az ázsiai állam csatlakozásának előszele lenne.

Ebben a felállásban a szövetséges parancsnoki struktúrát nem integrálja a szigetállam, ugyanakkor szorosabb politikai kapcsolatot alakíthat ki a többi nemzettel, valamint számos előnyben részesül.

A csatlakozás azonban „amellett, hogy japán alkotmányos kérdéseket vetne fel, a szövetség teljes átszervezését és biztonsági megállapodások sorának újratárgyalását tenné szükségessé” – magyarázta Dujarric a South China Morning Postnak. Japán az amerikai erőkön kívül már így is közös hadgyakorlatra fogadta a német és a brit katonai egységeket az elmúlt években.

UNDISCLOSED LOCATION, AT SEA - APRIL 17: In this handout image released by the South Korean Defense Ministry, South Korean Navy's destroyer Yulgok Yi I (R), U.S. Navy's USS Benfold (C) and Japan Maritime Self-Defense Force's JS Atago (L) sail in formation during a joint naval exercise in international waters on April 17, 2023 at an undisclosed location. South Korea, the United States and Japan held a trilateral missile defense exercise in the international waters on Monday, Seoul's Navy said, amid stepped-up efforts to sharpen deterrence against North Korean threats.
Az Egyesült Államok, Japán és Dél-Korea közös hadgyakorlatot tartottak áprilisban Kína partjai mellett, ezzel demonstrálva katonai elrettentő erejüket.
Fotó:  Dél-koreai védelmi minisztérium / Getty Images

 

Kína reakciója

Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője csütörtökön reagált a hírre. Elmondta, hogy aggodalommal figyelik a NATO „keleti terjeszkedését”, „a regionális béke és stabilitás lerombolására tett kísérleteket, valamint a blokkok közötti konfrontáció szorgalmazását”. Ning óva intett attól, hogy Ázsia geopolitikai csatatérré váljon, mivel „a kontinens az együttműködés és a fejlődés ígéretes földje”.

 

Kína szorosabbra fűzné a katonai kapcsolatait Oroszországgal

Peking és Moszkva együtt dolgoznának a globális biztonság megvalósításán – közölte a kínai védelmi minisztérium szóvivője. Hozzátette, hogy a két ország a jövőben is fog közös hadgyakorlatokat tartani. Kína emellett tagadja, hogy fegyverekkel látná el Oroszországot, illetve hozzátette, hogy az USA az, aki olajat önt az ukrajnai konfliktusra.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.