Egyre többen nem jutnak megfelelő minőségű és mennyiségű táplálékhoz globálisan. Számuk nagy emelkedésében az élelmiszerek meredek drágulása és a gazdasági sokkok játszhatnak szerepet.
A helyzet súlyos: globálisan az elmúlt négy évben megkétszereződött az éhezők száma.
A nemzetközi segélyszervezetek szövetségének jelentése részletezte, hogy Oroszország Ukrajna elleni inváziója milyen jelentős hatással van a világ élelmezési rendszerére, ami az ENSZ figyelmeztetése szerint csak olaj a tűzre, és csak fokozza a válságot.
A jelentés szerint 2022-ben 58 országban vagy területen mintegy 258 millió ember szenvedett a súlyos élelmiszerellátás-bizonytalanságtól.
Az előző évben, 2021-ben 53 országban 193 millió éhezőt regisztráltak. A legszegényebb országokban bekövetkező népességnövekedés is hozzájárult az ugráshoz.
Több mint negyedmilliárd ember néz szembe szinte folyamatos éhínséggel, és egyre többen állnak az éhezés szélén
– mondta Antonio Guterres ENSZ-főtitkár.
A térségek csaknem felében a gazdasági sokkok voltak a fő katalizátorok, és a fő gabona- és növényi olajszállító Ukrajnából induló szállítási bizonytalanságok, ellátási zavarok is növelik az éhezők számát – írja a Bloomberg. Ugyan csúcsukról csökkent az élelmiszerek ára, de továbbra is jóval drágábbak a megszokottnál. Beszédes adat, hogy az élelmiszer-infláció több mint 10 százalékkal nőtt a jelentésben szereplő 38 országban.
Az országok közötti konfliktusok csak fokozták az éhínséget, és az afrikai szárazság sem tett jót a helyzetnek. Pakisztánban viszont éppen az áradások tizedelték meg a termést. Az élelmiszer-ellátottság a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Etiópiában, Afganisztánban, Nigériában és Jemenben a legrosszabb.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.