A Brexit gazdasági katasztrófát okozott La Manche csatorna mindkét oldalán német közgazdászok szerint. Visszaestek miatta a közvetlen német tőkebefektetések a szigetországban, és az Egyesült Királyság sokkal kevésbé fontos kereskedelmi partnerré vált Európa legnagyobb gazdasága számára – nyilatkozta a Reutersnek Volker Treier, a Német Kereskedelmi és Iparkamara (DIHK) elnöke.
Németország tavaly 73,8 milliárd euró értékben exportált árucikkeket az Egyesült Királyságba, ami 14,1 százalékos csökkenés 2016-hoz képes, amikor a britek megszavazták, hogy kilépnek az Európai Unióból. (Egy euró 370 forint.) 2016-ban az Egyesült Királyság Németország harmadik legfontosabb exportpiaca volt, 2022-ben azonban visszaesett a nyolcadik helyre.
A szigetország a teljes kétoldalú külkereskedelmet – exportot és importot – tekintve még inkább veszített a jelentőségéből, az ötödikről a 11. helyre csúszott.
„Az Egyesült Királyság kilépése az EU-ból megnehezítette szoros kereskedelmi kapcsolatainkat, és a német vállalatok brit üzleti tevékenységében még mindig jelentős tervezési és jogi bizonytalanság tapasztalható” – mondta a DIHK elnöke.
Hasonlóképpen visszaestek a közvetlen német tőkebefektetések is a szigetországban, 2021-ben az értékük mintegy 140 milliárd euró volt, 16,1 százalékkal kevesebb a 2016-osnál. A DIHK adatai szerint jelenleg 2163 német vállalat működik az Egyesült Királyságban, 5,2 százalékkal kevesebb, mint a Brexit-népszavazás évében. A brit vállalatok közül viszont egyre többen jelentek meg Németországban az elmúlt években, nyilvánvalóan azért, hogy fenntartsák európai kapcsolataikat.
A nemzetközi vállalatok németországi letelepedését segítő Germany Trade and Invest (GTAI) adatai szerint a népszavazás óta több mint ezer új brit vállalkozás indult az országban, csak tavaly 170 – ennél több új cég csak az Egyesült Államokból és a szomszédos Svájcból érkezett 2022-ben.
Robert Hermann, a GTAI ügyvezető igazgatója arra számít, hogy az érdeklődés a jövőben sem lanyhul Németország iránt a brit cégek részéről.
Arra számítunk, hogy az Egyesült Királyságból érkező megkeresések továbbra is magas szinten maradnak. A brit vállalatok számára fontos, hogy megvessék a lábukat az EU-ban
– hangsúlyozta a hírügynökségnek, hozzátéve, hogy Németország különösen vonzó célpont a mérete és földrajzi elhelyezkedése miatt.
A Brexit hasonló problémát jelent az autóiparnak is. A helyzet különösen jövő januártól válik aggasztóvá, amikor életbe lépnek az új szabályok, amelyek az elektromos autók esetében a vámmentességet ahhoz kötik, hogy az autó értékének több mint 45 százalékát helyi származású komponensek adják. Az európai – elsősorban német – autógyártók Brüsszelnél, a britek Londonnál lobbiznak a haladékért.
A Brexit következtében még az amerikai vállalati szektorban is markánsan és gyorsuló ütemben csökken a brit üzleti és befektetési környezetbe vetett bizalom.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.