Nancy Faeser német belügyminiszter szerint kedvezőtlen hatással lehet Európa legnagyobb gazdaságára a bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak (Alternative für Deutschland – AfD) türingiai győzelme, mivel a berlini kormány az Európai Unión kívülről is akar képzett munkaerőt az országba csábítani.
Az AfD a hétvégén szerezte meg első választott önkormányzati vezetői tisztségét a volt NDK területén fekvő Türingia tartomány Sonneberg járásában, méghozzá meggyőző fölénnyel: Robert Sesselmann a szavazatok 52,8 százalékát gyűjtötte be.
Az eredmény külön érdekessége, hogy a tartományban hivatalosan szélsőséges jobboldali szervezetként tartják nyilván a tíz éve alapított AfD-t, ami azt jelenti, hogy a hatóságok szigorúan figyelhetik a pártot.
Björn Höcke, az AfD türingiai tartományi szervezetének vezetője szerint azonban ez csak a kezdet, az első győzelem lendületét kihasználva „politikai földrengést” okozhatnak a többi keleti tartományban is a jövőre rendezendő törvényhozási választásokon.
A párt népszerűsége országszerte is nő, a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint elérte a húsz százalék körüli szintet,
és ezzel megelőzte Olaf Scholz kancellár szociáldemokrata pártját, a második helyen áll a kereszténydemokrata CDU/CSU pártszövetség mögött, amely 26-27 százalékkal vezet.
Az AfD sok kérdésben szembemegy a koalíciós kormány politikájával, többek között a klímavédelem és a bevándorlás kérdésében, amely létfontosságú a gazdaság fenntartható fejlődése szempontjából. A német parlament alsóháza, a Bundestag május végén fogadott el egy törvényt, amellyel sokkal több embert vonzanának az országba a munkaerőhiány csökkentése érdekében.
Norbert Kleinwächter, az AfD képviselője élesen bírálta a jogszabályt, mondván, hogy az „bóvliországgá” silányítja Németországot.
Nancy Faeser szociáldemokrata belügyminiszter szerint az AfD-nek nincs megoldási javaslata a Németország előtt álló kihívásokra.
Épp ellenkezőleg: az AfD olyan légkört gerjeszt, amely árt Németország pozíciójának
– nyilatkozta a Funke médiacsoportnak, hozzátéve, hogy ez a légkör elriaszthatja a képzett külföldi munkavállalókat, akikre a gazdaságunknak sürgősen szüksége van.
Szerinte ez ráadásul épp azokra üthet vissza, akik támogatják az AfD-t, mert kevesebb lehetőséget teremt Németország azon régióiban, amelyeknek gazdasági ösztönzőkre van szükségük, és a képzett munkaerő meglététől függenek.
A népesség elöregedésével a következő évtizedben az előrejelzések szerint hét százalékkal csökken a munkaerő-kínálat Európa legnagyobb gazdaságában, csak a jelenlegi szint fenntartásához évi négyszázezer migráns munkavállalóra lenne szükség. A Szíriából és Ukrajnából érkezett menekültek azonban eddig nem váltották be azt a reményt, hogy hozzájárulnak a német gazdaság növekedéséhez.
A Deutsche Welle internetes kiadásában emlékeztetett, hogy az AfD a szövetségi kormány egyetlen szakpolitikáját sem támogatja, így az „egyetlen igazi ellenzék” szerepében tetszeleg. Johannes Hillje politikai elemző szerint részben a Scholz-kormány, elsősorban annak környezetvédelmi politikája, a fosszilis energiaforrások lakossági fűtésből való erőltetett kivezetése is okolható az AfD előretöréséért.
Mások a CDU/CSU politikusait is ludasnak tartják,
emlékeztetve, hogy Friedrich Merz, a CDU elnöke maga is hasonlóan populista hangnemet ütött meg a menekültekkel, a melegjogokkal és a klímavédelemmel kapcsolatban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.