A Hidroelectrica részvénykibocsátása Románia, sőt a régió valaha volt legnagyobb tőzsdei bevezetése lesz, és globális viszonylatban is az egyik legjelentősebbnek ígérkezik – harangozta be a romániai és a nemzetközi üzleti világ által egyaránt érdeklődéssel várt tranzakciót Adrian Tanase, a bukaresti értéktőzsde vezérigazgatója. Az ország legnagyobb energetikai vállalatának számító, 182 vízerőművet és nyolc különböző telepen elhelyezett, 108 megawattóra kapacitású napelemparkot működtető társaság június 9-én hozta nyilvánosságra a kárpótlási alap (Fondul Proprietatea) szándékát, hogy piacra dobja kisebbségi részvénycsomagját.
A Hidroelectrica 80,06 százalékban állami tulajdonban van, míg 19,94 százalékos részesedést a Franklin Templeton által kezelt alap tudhat magáénak.
A nyilvános részvénykibocsátás legkésőbb júliusban várható, bár kissé megakasztotta az IPO-t a román balliberális koalíció „vetésforgójának” elhúzódása, a május 26. helyett csupán a múlt héten végrehajtott miniszterelnök-csere. Miközben az állami pénzügyi felügyelet (ASF) még nem hagyta jóvá a részvénykibocsátás prospektusát, lapunk értesülései szerint ezen a héten fontos előrelépés történik a tőzsdei bevezetés folyamatában.
Az ügyletre rálátó forrásunk szerint
óriási a Hidroelectrica részvényei iránti érdeklődés a piacon a társaság szándéknyilatkozatának bejelentése óta.
Erről beszélt egyébként a napokban Virgil Popescu leköszönő energiaügyi miniszter is, aki szerint a tőzsdei bevezetés folyamata célegyenesbe jutott.
A spekulációknak elejét véve le kell szögeznem, hogy a román állam nem bocsát áruba semmit 80 százalékos csomagjából, csupán a kárpótlási alap, amely viszont a teljes részesedését. Az IPO nem lehet kevesebb részvényei 15 százalékánál, mert így hagyta jóvá a részvényesek közgyűlése
– ismertette a részleteket Popescu, hozzátéve: az 56 milliárd lejre (1 lej 75 forint) rúgó aktívumokkal rendelkező Hidroelectrica értéke immár meghaladja az osztrák tulajdonban lévő OMV Petromét, és Románia legértékesebb társaságává lépett elő.
Nem véletlen egyébként, hogy a volt energiaügyi tárcavezető alsó határnak nevezte a 15 százalékot. Az Európai Bizottság illetékesei – név nélkül – a Reuterst arról tájékoztatták, hogy Románia a számára a helyreállítási és rezilienciaterv keretében odaítélt mintegy 30 milliárd euró egy részét kockáztatja, ha a Hidroelectrica részvényeinek legkevesebb 15 százaléka nem kerül a tőzsdére. A hírügynökség úgy tudja, hogy
a Franklin Templeton által kezelt kárpótlási alap 2,2 milliárd euróra becsüli a Hidroelectricában birtokolt részesedését,
ugyanakkor az energiavállalat több mint 1 milliárd eurót remél az idei év legnagyobb európai IPO-jának ígérkező részvénykibocsátástól.
Az összesen 6,3 gigawatt kapacitású vízerőműveket működtető Hidroelectrica évente átlagosan 17 terawattóra energiát termel, ezáltal az ország elektromosenergia-szükségletének mintegy 30 százalékát fedezi. Az idei első negyedévben a társaság 3,272 milliárd lejes konszolidált bevételre tett szert 4838 gigawattóra energia értékesítése révén. A román Economica.net pénzügyi-gazdasági portál ismertetése szerint a megavállalat 2023 első három hónapjában 2,184 milliárd lejes EBITDA-t és 1,723 milliárd lejes nettó nyereséget termelt a tavalyi év hasonló időszakában mutatott 1,702 milliárd lejes EBITDA-hoz és 1,287 milliárd lejes profithoz képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.