Az Európai Bizottság szerdán javaslatot terjesztett elő a készpénzhasználat hosszú távú biztosítására, valamint az euró új digitális formájának kidolgozására. A készpénzről mint törvényes fizetőeszközről szóló jogalkotási javaslat megvédi a készpénz szerepét, biztosítja, hogy széles körben elfogadott fizetési eszközként használják.
Az EU-s testület álláspontja szerint amiatt van szükség a javaslatra, mert annak ellenére, hogy a készpénz elfogadottsága az euróövezetben átlagosan magas, egyes tagállamokban és ágazatokban akadályokba ütközik a hozzáférés, például a pénzautomaták és a bankfiókok bezárása miatt. A javaslat azt hivatott biztosítani, hogy az euróövezetben mindenki szabadon választhassa meg az általa preferált fizetési módot és hozzáférjen az alapvető készpénzszolgáltatásokhoz.
A digitális euró jogi keretének kidolgozására vonatkozó bizottsági javaslat egy alternatív, egész Európára kiterjedő fizetési megoldást biztosítana. A testület szerint ez nagyobb pénzhasználathoz kapcsolódó választási lehetőséget jelentene a fogyasztók számára és támogatná euró nemzetközi szerepének erősödését.
A digitális euró a jelenlegi készpénzhez hasonlóan a meglévő nemzeti és nemzetközi magánfizetési eszközök (például kártyák vagy alkalmazások) mellett lenne elérhető, működése a digitális pénztárcához lenne hasonló.
A tervek szerint a digitális euró az internetkapcsolat nélküli fizetésekhez egyaránt használható lenne, magas szintű adatvédelem mellett, sőt kevesebb személyes adat felhasználásával.
Az Európai Központi Bank (EKB) által kibocsátott jegybankpénzként eltérne a magánjellegű pénztől, és kártyás, valamint telefonos fizetésre is alkalmas lenne.
A javaslat értelmében a magánemberek számára a digitális euróval kapcsolatos alapvető szolgáltatások ingyenesek lennének.
A pénzügyi integráció elősegítése érdekében a bankszámlával nem rendelkező magánembereknek lehetőségük lenne számlát nyitni és vezetni egy postahivatalnál vagy más közintézménynél.
A javaslatot az Európai Parlamentnek és az uniós tagállamok kormányait tömörítő tanácsnak is el kell fogadnia ahhoz, hogy az Európai Központi Bank széles körben használható és elérhető digitális eurót vezessen be.
Az EKB 2021-ben kezdte meg a digitális euró bevezetésével kapcsolatos előzetes vizsgálatot, a pénzeszköz kialakításának és terjesztésének a lehetőségeit méri fel, valamint azt, hogy milyen hatással lehet a piacra. A vizsgálat lezártával az intézmény eldönti, hogy belefog-e a fejlesztésbe, az uniós testületek jóváhagyásával.
A digitális font bevezetését tervezik a színfalak mögött a britekA Bank of England és a brit pénzügyminisztérium kiszivárgott közös jelentése szerint 2030-ig bevezetheti a szigetország a digitális jegybankpénzt. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.