Van két olyan európai ország, amelyeknek az inflációs rátáját megirigyelné a kontinensen szinte mindenki: Svájcban akkor sem érte el a 4 százalékot az éves drágulás üteme, amikor Európa-szerte több évtizedes csúcsokra emelkedett tavaly – és most 2,2 százalék –, Dániában pedig a hétfőn közzétett adatok szerint már 3 százalék alatt járnak, miután a múlt hónapban 1,4 százalékkal csökkentek az árak. Egyik ország sem tagja az euróövezetnek, és nem Európa inflációs szempontból érzékeny, feltörekvő keleti részében vannak.
A dán éves inflációs ráta az áprilisi 5,3 százalékról szakadt májusban 2,9 százalékra, és a havi árcsökkenés már a negyedik eset október óta. Az euróövezet eközben átlagban még mindig 6,1 százaléknál tart, pedig ott is nagyot szakadt a ráta az áprilisi 7 százalékról.
A hatalmas lépéselőnyre nem a korona erősítésével tettek szert a dánok, hiszen a helyi fizetőeszköz árfolyamát nagyon szűk sávban engedik csak mozogni, és idén még valamelyest gyengült is az euró ellenében, bár csak egyötöd százalékkal. Nem is a hatalmas kamatszigorítással, hiszen bár a dán jegybank nem nulláról tornázta fel fő kamatát, mint az Európai Központi Bank, hanem mínusz fél százalék alól, összességében nem emelt többet, és nem is csapott hamarabb a lovak közé.
Amiben jelentős különbség mutatkozik a többi európai országhoz képest, az az élelmiszer-infláció mértéke. Dániában az áprilisi 13,1 százalékról májusban 10,6 százalékra mérséklődött az élelmiszerek éves drágulásának a rátája, Scájcban 5,4-ről 5,3-re. Ezek még mindig fájdalmas mértékek, de összehasonlításul: az Európai Unió egészében áprilisban átlagosan 16,4 százalék volt az élelmiszerek inflációja, a németeknél például 16,8, a lengyeleknél és a románoknál majdnem 20, Magyarországon pedig kis híján 40 százalék.
Az ugyancsak hétfőn közölt cseh inflációs adatok szerint májusban náluk 14,5 százalékra mérséklődött az élelmiszerek inflációja, és ez az Európa-szerte megfigyelt trend mindenütt segíti az infláció általános rátájának a csökkenését, ahogy a dánoknál is.
Koppenhágában mégsem mondhatják, hogy Dániában már semmi se bűzlik, és a problémájukhoz hasonlóval mások is szembenézhetnek hamarosan Európában, ahol az élelmiszerpiacok trendje könnyen átgyűrűzik egyik országból a másikba.
Ez a gond pedig az aszály. Az inflációs adatok az egymást követő hetedik hónapban csökkenést mutatva ragyogó nyári napon érkeztek, és pont ez a probléma. Május 24. óta ilyen felhőtlen a dán égbolt, és a következő tíz napra sem jósolnak mást az előrejelzők.
Ha az élelmiszer nem segíti az infláció viszonylag alacsonyan tartását, mástól ezt nem nagyon lehet várni: a változékony élelmiszer- és energiaárakat kiszűrő maginfláció még mindig 5 százalék Dániában. A sajt, a tojás, az édességek, lekvárok, csokoládék még mindig jóval drágábbak, mint egy éve, és ha rosszul alakulnak a terméskilátások, az egy sor növényi és hústermék további drágulásához vezethet.
A mezőkön vészjóslók az előjelek – írta a The Copenhagen Post. Lars Jonsson, egy gazda, akit idéznek elmondta: a búzája olyan satnya és ritkás, hogy nyugodtan sétálni lehet a sorok közt.
Klaus Kaiser, a lapban idézett közgazdász arra figyelmeztetett, hogy az aszály megdrágíthatja a gabonatermékek mellett a zöldséget, a krumplit, a bogyós terméseket, sőt a tejet és a húst is, ha a takarmányból is szűkös lesz a termés.
Az aszályproblémával nem csak a dánok szembesülnek,
azaz a külföldi termékek behozatala aligha szünteti meg. Franciaország egyes déli részein már korlátozzák a vízfogyasztást, az európai aszálymegfigyelési rendszer szerint
az Európai Unió területének egytizede már eljutott a riadófeltételek kialakulásáig,
26,9 százalék pedig figyelmeztetési fokozatban van (lásd a térképen: itt). A hatalmas gabonaexportőr Argentína szintén aszállyal küzd. Az időjárási bizonytalanság minden bizonnyal az Európai Központi Bank döntéshozói számára is főfájást okoz: nem arra mutat, hogy az európai recessziót mélyítő kamatszigorítással le lehet állni.
Van egyébként még egy nem euróövezeti európai ország, ahol a dánoknál is alacsonyabbra, 2,5 százalékra csúszott le az infláció, a háborúzó Oroszországgal azonban kevesen cserélnének, és óvatos maradt az orosz jegybank is, mert már látszanak az újabb drágulási hullám jelei. A svájci jegybank sem dől hátra.
A dánokat egyébként a viszonylag alacsony inflációs rátáik sem óvták meg az életszínvonal csökkenésétől, hiszen ez több egyéb tényezőtől is függ, döntő mértékben a bérek alakulásától. Áprilisban Dániában 6 százalékkal volt alacsonyabb a kiskereskedelmi forgalom, mint egy évvel korábban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.