Németország gazdasága továbbra is az olcsóbb oroszországi gáz „elvonási tüneteit” szenvedi. Ez a fő oka Robert Habeck német alkancellár, gazdasági miniszter (Zöldek) szerint az ország gazdasági bajainak. Második okként német közgazdászok az ukrán háborút, a Scholz-kormányzat által váratlanul megemelt, nagymérvű anyagi támogatást, a NATO-viszonylatban rendkívül alacsony német katonai kiadások szükséges megemelését, ezzel összefüggésben az USA biztonsági garanciáinak gyengülését jelölik meg.
Németország az egyetlen G7-tagállam, amelynek idei növekedési kilátásait a Nemzetközi Valutaalap (IWF) ez évi első két előrejelzésében nem javította – akárcsak néhány tized százalékkal. Sőt, három hónapja, 2023 tavaszán az IWF még mindössze 0,1 százalékos visszaesést jósolt – ami az idei GDP-t illeti. Idén július végén már 0,3 százalékos visszaesést prognosztizált, amit elsősorban az ipari termelés bajaival magyarázott. Ezzel szemben a nemzetközi pénzügyi szervezet
jövőre némi fényt lát megcsillanni a német alagút végén:
az áprilisban publikált 1,1 százalékos növekedési kilátásokat július végén feljavította 1,3 százalékra.
Tavaly Németország gazdasága 1,8 százalékkal bővült. Akárhogyan is, ez mélyen a 2023-ra várható világátlag (plusz 3 százalék) alatt van. (Csak összehasonlításképpen: a 2000–2019-es időszakban – még a koronavírus-válság előtt – a világ gazdasága 3,8 százalékos évi növekedést mutatott.) Még a G7 másik gyengélkedője, Nagy-Britannia is képes volt feljavítani a 2023. áprilisi mínusz 0,1 százalékos jóslatot júliusban 0,4 százalékra. A G7 kulcsországa, az Egyesült Államok a júliusi IWF-felmérés szerint 1,8 százalékos gazdasági bővülésre számíthat, 0,2 százalékkal többre, mint 2023 áprilisában. A mintegy tucatnyi büntetőszankció-csomaggal sújtott Oroszország, a „fekete bárány” is javított Valutaalap-bizonyítványán, az áprilisi 0,7 százalékról 2023 júliusára 1,5 százalékra.
Berlinben a recesszió szélén való táncolás különös, egymásnak ellentmondó jelenségeket teremt. Német politikusok egyfelől a migránskérdés kapcsán a képzett munkaerő hiányára panaszkodnak, másfelől a német ipar színe-java (fémipar, vegyipar) elbocsátásokra készül.
A neves gazdasági elemzőcég, az Ifo Institut 2023 nyári konjunktúra-összefoglalója azzal számol, hogy idén átmeneti munkanélküliség-emelkedés következik be, majd 2024-re ez a mutatószám visszatér a 2022-es szintre. Szokatlanul derűlátó az államadósságot illetően: az új adósság tavalyi erős megugrása (106 milliárd euróra) után ebben az évben 69, jövőre pedig 27 milliárd euróra csökken a mutatószám. Ezzel ellentétben a külföldre nyújtott szolgáltatások mérlegpozitívuma a 2022-es 145 milliárdról idén 232 milliárdra, 2024-ben pedig 269 milliárd euróra szökik fel, ami így jóval az EU ajánlotta 6 százalékos GDP-küszöbérték felett alakul.
Mindezen, többségükben negatív gazdasági irányzatok mellett, azok megalapozójaként nyugtalan a német belpolitikai élet. A nagyszámú migráns integrálása a német gazdaságba, társadalomba továbbra sincs megoldva, és ehhez jönnek a nemrég érkezett ukrajnai menekültek beilleszkedési gondjai. A hármas kormánykoalíció helyzete gyenge. Az országban nő a megosztottság. A szélsőjobboldaliként jellemzett, a migránsellentmondásokat meglovagoló AfD, amely eddig elsősorban a keletnémet területeken, a volt NDK-ban épített ki erős pozíciókat, feljövőben van Nyugat-Németországban is. Pforzheimben, Baden-Württemberg tartomány Szeged-nagyságú városában a CDU a városi tanácsban mindig az erősödő AfD mellett szavaz, miközben a többi párt igyekszik a lehető legnagyobb távolságot tartani a szélsőjobboldali politikai erőtől.
Európának sem mennek jól a dolgai. Az inflációs nyomás enyhítésére a frankfurti Európa-bank (ECB) 4,25 százalékra emelte a meghatározó kamatlábat. Ennek ellenére a Valutaalap főközgazdásza, Pierre-Olivier Gourinchas óvatosan derűlátó. A világgazdaság feltápászkodik a korona-világjárvány és az Ukrajna-háború kettős csapásából, legalábbis rövid távon ez látszik – fogalmaz. A turizmus lábra kap: ez magyarázza a két EU-célország, Spanyolország és Olaszország teljesítményjavulásához fűzött várakozásokat. Az USA számait a reáljövedelmek a vártnál valamivel magasabb növekedése és a bővülő autóvásárlások szépítik meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.