Tartós változást hozhat a nyaralási szokásokban az Európa déli részén egyre hosszabb ideig tomboló extrém hőség. Ágazati szakértők szerint mind többen választhatják a megszokott célpontok helyett a hűvösebb éghajlatú helyeket, vagy nyár helyett tavaszra és őszre időzíthetik a pihenést. A nemzeti turisztikai szervezeteket tömörítő Európai Utazási Bizottság (European Travel Commission – ETC) adatai szerint a tavalyi évhez képest máris 10 százalékkal visszaesett azoknak a száma, akik június és november között terveztek a Földközi-tenger térségében pihenni, ahol a Cerberus után sem lélegezhettek fel, követte az újabb hőhullám, a Kharón.
Az olyan kellemesebb éghajlatú helyek viszont, mint a Cseh Köztársaság, Írország és Bulgária az érdeklődők számának meredek emelkedéséről számoltak be.
A kiszámíthatatlan időjárás a jövőben nagyobb hatással lesz arra, hogy a turisták milyen európai célpontot választanak
– nyilatkozta a Reutersnek Miguel Sanz, az ETC elnöke.
A szervezet adatai szerint az utazók 7,6 százaléka már most is az extrém időjárást tartja az egyik legfőbb aggodalomnak nyaralásának időzítése szempontjából. Ennek ellenére a koronavírus-járvány és a korlátozások évei után nem mondanak le a pihenésről, nem rettentette el őket a nyaralástól, hogy a hőség, a szárazság és az erdőtüzek tavaly is sok problémát okoztak Európa jelentős részén, a hőhullám 61 ezer ember halálát okozta a kontinensen.
A britek közül például kevesebben választottak az idén otthoni célpontot a nyaralásra, és többen foglalták le – gyakran hónapokkal ezelőtt – a szállást a Földközi-tenger térségében. Turisztikai irodák szerint a mostani hőhullám miatt nem mondták le sokan az útjukat – egyelőre.
A helyzet azonban változhat, ha a hőhullámok súlyosabbak lesznek, ami klímakutatók szerint borítékolható. A szakértők régóta figyelmeztetnek, hogy a klímaváltozás miatt az extrém időjárási jelenségek gyakoribbá, súlyosabbá és halálosabbá válnak, ahogyan annak világszerte szemtanúi vagyunk.
Sorra dőlnek meg a hőségrekordok az Egyesült Államokban, Kínában óvóhelyeket nyitottak meg az extrém meleg miatt, Dél-Koreában legalább negyven ember halálát okozták az esőzések és áradások.
A történelmi rekordhoz közelítő hőség miatt olaszországi strandokról helikopterrel, az athéni Akropoliszról mentővel elszállított turisták képei elárasztották az európai sajtót, és ez máris megmutatkozik a nyaralás iránti keresletben.
A legfrissebb kutatásaink eredménye szerint csökken azoknak a száma, akik a csúcsidőszaknak számító augusztusban terveznek utazni, és nő azoké, akik az utazásukat őszre halasztják
– erősítette meg Sanz.
A hírügynökség által Rómában megkérdezett turisták jó része bevallotta: kétszer is meggondolja, hogy visszatérjen-e az olasz fővárosba júliusban a jövőben, mert nehezükre esett elég vizet inni, megakadályozni, hogy felhevüljön a testük, és találjanak légkondicionált helyet, ahol megpihenhetnek, felfrissülhetnek.
Ez rossz hír az olasz gazdaság számára, a turizmus – jelentős részben a nyaralás – adja a GDP 9,1 százalékát, ami 2021-ben 163 milliárd eurót jelentett. (Egy euró 374,2 forint.) A római környezetvédelmi minisztérium jelentése szerint a helyzetet tovább súlyosbíthatja, hogy
az olaszok valószínűleg maguk is inkább hűvösebb tájakra utaznak ahelyett, hogy otthon töltenék a szabadságukat.
Mások abban bíznak, hogy az Itáliába érkező külföldi turisták száma nem csökken majd, csak időben jobban megoszlik. Görögországba az év első hónapjában a tavalyinál 87,5 százalékkal több külföldi turista érkezett, de a nyár a főszezon, amikor a vendégek elárasztják és túlterhelik az olyan kedvelt helyeket, mint például Mikonosz szigete.
Athén reményei szerint enyhíthet ezen a nyomáson, és ellensúlyozza a nyári visszaesést is, ha több vendég választja az országot az év fennmaradó részében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.