Júliusban a kínai termelőiár-index immár a tizedik egymást követő hónapban esett, 4,4 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál – közölte a kínai statisztikai hivatal szerdán.
Az elemzők előzetesen kisebb mértékű, 4,1 százalékos csökkenésre számítottak. Egy hónappal korábban, júniusban 5,4 százalékkal, 2015 decembere óta a legerősebb ütemben csökkentek a termelői árak éves összehasonlításban Kínában.
Havi szinten a kínai termelői árak zsinórban négy hónapja estek az év hetedik hónapjában, a júliusi csökkenés mértéke 0,2 százalék volt, júniusban 0,8 százalékos havi szintű zsugorodást jegyeztek fel.
Ugyancsak szerdán közölte a kínai statisztikai hivatal, hogy a kínai fogyasztói árak éves szinten 0,3 százalékkal estek júliusban, ami 2021 februárja óta az első csökkenés. Egy hónappal korábban, júniusban stagnáltak a fogyasztói árak éves összehasonlításban Kínában.
Az idei július volt az első hónap 2020 novembere óta, amikor Kínában mind a fogyasztói árak, mind a termelői árak csökkentek éves összevetésben. Szakértők szerint a kínai defláció kialakulásához egyebek mellett a tartósan gyenge fogyasztói kereslet és az ingatlanpiaci problémák is hozzájárultak; a lakossági fogyasztás élénkítését célzó intézkedésekre van szükség.
Kína gazdasága lassul – de miért baj ez nekünk?Félő, hogy a japán útra lép a Mennyei Birodalom – elöregedő társadalom, defláció, pangó gazdasági növekedés fenyeget. |
Borítókép forrása: AFP
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.