Egyiptom vasárnap bejelentette, hogy újrakezdődtek a tárgyalások Etiópiával és Szudánnal a Kék-Níluson épült óriásgátról, amelyet Addisz-Abeba létfontosságúnak tart, Kairó és Kartúm pedig fenyegetésnek tekint. A Kairóban tartott tárgyalások célja, hogy létrejöjjön egy megállapodás, amely „figyelembe veszi a három ország érdekeit és aggodalmait” – közölte az egyiptomi öntözési minisztérium.
„Fontos véget vetni az egyoldalú intézkedéseknek” – hangsúlyozta Hani Szevilam. Etiópia június végén megkezdte a Nílus legnagyobb mellékfolyóján épült óriásgátnál a víztározó feltöltésének negyedik szakaszát. A korábbi tárgyalások, amelyek nem vezettek megállapodásra, 2021 áprilisában szakadtak meg.
Az Addisz-Abeba által létfontosságúnak tartott, mintegy 3,5 milliárd eurós (1340 milliárd forint) beruházással készülő Etióp Újjászületés Nagy Gátja (GERD) azóta képezi vita tárgyát, amióta Etiópia 2011-ben elkezdte az építését. Egyiptom és Szudán ugyanis attól tart, hogy kevesebb víz jut nekik a Nílusból.
Július közepén Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök és Abij Ahmed etióp miniszterelnök négy hónapos határidőt szabott meg arra, hogy megállapodjanak a gát feltöltéséről és üzemeltetéséről. A két politikus egy afrikai csúcsértekezleten találkozott, ahol a négy hónapja tartó szudáni háborút vitatták meg.
Egyiptom egzisztenciális fenyegetésnek tekinti a gátat, mert vízszükséglete 97 százalékban függ a Nílustól.
Az 1,8 kilométer hosszú és 145 méter magas óriásgát feladata, hogy duplájára növelje az áramtermelést Etiópiában, ahol a mintegy 120 millió lakosnak csak a fele rendelkezik villamos árammal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.