Az Oroszországtól való függés után az Európai Unió „szélsőségesen kiszolgáltatottá” vált a globális cseppfolyós földgáz (LNG) piacának. Hiába álltak már augusztus elején 90 százalékos töltöttségen a blokk gáztárolói, a kedvező adat ellenére is megawattóránként 25-ről 40 euró környékére emelkedett a gáz ára a hollandiai gáztőzsdén – részletezi a piaci helyzetet Hortay Olivér, a Századvég energiapiaci elemzője Facebook-posztjában.
A magas töltöttség egyrészt annak is köszönhető, hogy az elmúlt tél enyhe volt, illetve az európai ipar is visszafogta az energiafogyasztását. A tárolókban lévő energiahordozó egy része tehát továbbra is orosz gáz, amelyet a közösség még a szankciók előtti időszakban vásárolt. Emellett
a magas töltöttségnek – furcsa módon – kedvezőtlen hatása is van.
Júliusban ugyanis kevesebb gázt vásárolt az unió, ezért az Egyesült Államokból több LNG-tanker Ázsiába indult, abban bízva, hogy rakományát drágábban tudja értékesíteni a legnagyobb kontinensen. Az sem mellékes, hogy rekordszintre nőtt a tengeren veszteglő szállítóhajók száma, amelyek szintén az ár emelkedését várták. Jól mutatja a hisztérikus reakciót, hogy bár Európába csupán 10 százalékkal érkezett kevesebb gáz, mint a megelőző hónapban, a piac mégis drámai fordulatot vizionált, és a nyersanyag ára elindult fölfelé.
A piaci hangulatot az is jól leírja, hogy bár még nem kezdtek sztrájkolni az egyik legnagyobb ausztráliai termelő dolgozói, de már az esetleges munkabeszüntetés híre is olaj volt a tűzre, azaz gyorsította a drágulás ütemét az elmúlt napokban a gázpiacon. A Woodside alkalmazottai máig adtak haladékot a menedzsmentnek, hogy elfogadja követeléseiket. Magyar idő szerint délig ez nem történt meg. Valójában Ausztráliából minimális mennyiségű LNG-t vásárol Európa, így elvben lényegtelen is lehet ez a hír, de a globális kínálat esetleges szűkülése azonnal betesz az európai gázáraknak.
A hisztérikus reakció bizonyos mértékben érthető: érdemes felidézni, hogy
a gázár mindenkori csúcsát szinte napra pontosan egy éve, 2022. augusztus 22-én érte el 340 euró fölött.
A helyzet azóta sokat változott, ezt tükrözi a szerdai ármozgás is, míg hajnalban 44 euró fölött kellett fizetni a nyersanyag megawattórájáért, dél előtt nem sokkal 41 euró körül jegyezték az energiahordozót. Ugyanakkor elemzők szerint törékeny lábakon áll az európai ellátás – ezt a tényt a marginális hírek piaci túlreagálása is megerősíti –, s ez nem sok jóval kecsegtet a fűtési szezon előtt. Ami biztos: kellemetlen mértékben függ Európa az időjárástól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.