A hatalmas gyógyszergyártó vállalatok, mint például az Amgen, a Bayer és a Novartis a közegészségügyi nyilvántartások, a vényköteles adatok, az orvosi biztosítási igények és belső adataik milliárdjait már most is a mesterséges intelligencia (MI) segítségével vizsgálják át, hogy az új gyógyszerek fejlesztéséhez megtalálják a megfelelő kísérleti alanyokat, egyes esetekben felére csökkentve a betegek összegyűjtéséhez szükséges időt, ráadásul dollármilliókat spórolva ezzel – írja a Reuters.
A gyógyszeripari vállalatok emellett évek óta azzal is próbálkoznak, hogy a mesterséges intelligencia igénybevételével fedezzék fel a következő, kasszasikert hozó gyógyszerüket. Néhány ilyen vegyületet már fejlesztenek is, de az eredményre még évekig várhatunk.
Visszatérve a betegek toborzására, tudni kell, hogy az embereken végzett klinikai tesztelés a gyógyszerfejlesztés legdrágább és legtöbb bonyodalmat okozó fázisa.
A kaliforniai Amgen biotechnológiai vállalat például az MI előtti korszakban hónapokat töltött azzal, hogy megkereséseket küldözgetett az orvosoknak Johannesburgtól Texasig, ha meg akarta tudni, van-e ilyen vagy olyan klinikai és demográfiai jellemzőkkel rendelkező betegük, aki részt vehetne egy vizsgálatban. A tesztelési helyszínek kiválasztásáról pedig a gyógyszergyártók gyakran az intézményekkel vagy orvosokkal meglévő személyes kapcsolataik alapján döntöttek.
A Deloitte becslése szerint ráadásul a vizsgálatok mintegy 80 százalékában sikertelen marad a hagyományos toborzás, mert a klinikák és kórházak túlbecsülik betegeik számát, magas a lemorzsolódási arány, vagy a páciensek egyszerűen nem tartják be a vizsgálati protokollokat.
Óriási változást hozott az Amgen működésében az Atomic nevű MI-program, amely a belső és a nyilvános adatok tömkelegét vizsgálja át, hogy azonosítsa és rangsorolja a klinikákat és orvosokat a betegtoborzások során elért korábbi teljesítményük alapján.
Míg a páciensek felvétele egy II. stádiumú vizsgálatba a betegségtől függően akár 18 hónapot is igénybe vehetett, az Atomic ezt az időtartamot képes a felére csökkenteni – közölte az Amgen a Reutersszel.
Eddig többek között a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a rákos megbetegedések gyógyszereinek tesztelését végezték az Atomic közreműködésével, ám a jövő évtől már a legtöbb vizsgálatban be akarják vetni – tették hozzá.
A vállalat szerint 2030-ra a mesterséges intelligencia várhatóan már két évet faraghat le abból a 10 évből vagy annál is hosszabb időből, ami egy gyógyszer kifejlesztéséhez általában szükséges.
A német Bayer tapasztalatai is kedvezők az MI-vel kapcsolatban. Az egyelőre tesztelési fázisban lévő, asundexian nevű hatóanyag – amellyel a sztrók hosszú távú kockázatát mérsékelnék – késői stádiumú vizsgálatában például több ezer fővel csökkentette a résztvevők számát.
A mesterséges intelligencia ugyanis a II. fázisú vizsgálat eredményeit összekapcsolta a Finnországban és az Egyesült Államokban élő több millió beteg adataival, hogy előzetesen megbecsülje a hosszú távú kockázatokat a vizsgálthoz hasonló populációban, így az adatok birtokában kevesebb résztvevővel kezdhették meg a késői fázisú vizsgálatot, aminek eredményeként a cég több millió eurót takarított meg és kilenc hónappal lerövidítette a toborzást.
A Bayer azonban ennél is messzebbre menne. Az asundexian gyermekeknél történő teszteléséhez már azt tervezi, hogy a placebót szedő kis betegek kiváltására valós betegadatok felhasználásával létrehoz egy úgynevezett külső kontrollmechanizmust.
Egyrészt szerencsére annyira ritka ebben a korcsoportban ez a betegség, hogy nehéz lenne toborozni, másrészt aggályos, hogy etikus-e egyáltalán placebót adni a gyógyulni vágyó gyerekeknek.
Ezért ehelyett a Bayer a beteg gyerekek egész világról összegyűjtött anonimizált adatait bányássza ki az MI-vel. Ezt persze manuálisan is el lehetne végezni, de a mesterséges intelligencia jelentősen felgyorsítja a folyamatot.
A cég már meg is kezdte az amerikai gyógyszerhatósággal (FDA) a módszer engedélyezéséről szóló tárgyalásokat, egyelőre kifejezetten gyermekgyógyászati vizsgálatokhoz.
Egyes tudósok – köztük az FDA onkológiai vezetője – azonban nincsenek elragadtatva a mesterséges intelligencia ilyen jellegű felhasználásától. A vizsgálatokban részt vevő betegek tudniillik általában jobban érzik magukat, mint egy átlagbeteg, mert a placebót szedők is azt hiszik, hogy hatékony kezelésben és nagyobb orvosi figyelemben részesülnek. Ezért a placebócsoporttal reálisabb eredményt hoz az összehasonlítás.
Gen Li, a Phesi klinikai adatelemző cég alapítója szerint ugyan sok vállalat vizsgálja a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket a kontrollcsoportok igénybe vételének csökkentésére, a szabályozók ugyanakkor ragaszkodnak a gyógyszerek biztonságosságára és hatékonyságára vonatkozó bizonyítási előírások eddigi protokolljához.
Továbbra is abszolút biztosak akarunk lenni abban, hogy nem kapunk rossz választ arra a kérdésre, egy gyógyszer hatásos-e
– emelte ki a Reutersnek John Concato, az FDA Gyógyszerértékelési és Kutatási Központjának valós bizonyítékelemzésért felelős igazgatóhelyettese.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.