Kínának sürgősen meg kell egyeznie a jövő évi villamosenergia-árakról és a szállítmányok mennyiségéről, mivel Moszkva úgy döntött, hogy jócskán megemeli az exportdíjait – ez pedig hatalmas csapás lehet a rekordmennyiségű áramot importáló ázsiai gazdaság számára – írta a Reuters.
Az InterRAO, az orosz állami energetikai konszern a hónap elején közölte, hogy megállapodott Kínával arról, hogy Peking az emelkedő adókkal összhangban magasabb árat fizet az áramért. Az új exportvám a rubelárfolyamhoz kapcsolódik, amelyet Oroszország október elsejétől vezetett be az áruk széles körére, hogy segítsen kezelni a költségvetési hiányt.
Fenntartjuk a megállapodott áramvásárlási mennyiséget a 2023-as év hátralévő idejére. Ami a jövő évi kínai vásárlás árait és mennyiségét illeti, arról még nem született döntés, de kedvezőbb feltételekben bízunk
– mondta Jin Vej, a kínai állami energiaszolgáltató ügyvezető alelnöke.
A vállalatok novemberben kezdik meg a tárgyalásokat. Kína előzetesen beleegyezett a marginális adóval kapcsolatos áremelésekbe mind 2023-ban, mind 2024-ben.
Az InterRAO a múlt hónapban közölte, hogy az új vám miatt egyes országok – köztük Kína – ügyfelei számára 7 százalékkal emelné meg az árait. Ha pedig a vevők ezt nem hajlandók elfogadni, akkor korlátozni fogja a szállítást, vagy akár teljesen le is állítaná.
Kína 2022-ben rekordmennyiségű, 4,7 milliárd kilowattóra villamos energiát vásárolt Oroszországtól, és idén Kazahsztán után a második legnagyobb fogyasztójává válhat, miután Moszkva az ukrajnai konfliktus miatt leállította az Európába irányuló energiaexportot.
Kína jobban bízik az orosz olajban, mint a keletibenIgor Szecsin szerint a Kínába irányuló orosz export több mint 75 százaléka energiához kapcsolódik: a gáz- és az olajszállítmányok is rekordot döntenek idén. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.