BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kezd gyengülni az amerikai munkaerőpiac

A vártnál sokkal kevesebbel nőtt a foglalkoztatottak száma szeptemberben.

A humánerőforrás-gazdálkodási, bérgazdálkodási és adózási szolgáltatásokat nyújtó intézet (Automatic Data Processing/ADP Research Institute) szerdán nyilvánosságra hozott adatai szerint 89 ezerrel emelkedett a magánszektor nem mezőgazdasági ágazataiban foglalkoztatottak száma szeptemberben a 180 ezerre felmódosított augusztusi után.  Ez messze elmarad a várakozásoktól, elemzők ugyanis 153 ezres bővülésre számítottak.

Ford's EV drive reboots historic Michigan factory once againA worker installs the instrument cluster for the Ford Motor Co. battery powered F-150 Lightning trucks under production at their Rouge Electric Vehicle Center in Dearborn, Michigan on September 20, 2022. Construction crews are back at Dearborn, remaking Ford's century-old industrial complex once again, this time for a post-petroleum era that is finally beginning to feel possible.
The manufacturing operation's prime mission in recent times has been to assemble the best-selling F-150, a gasoline-powered vehicle (Photo by JEFF KOWALSKY / AFP)
Egész héten a foglalkoztatási adatokra figyelnek a befektetők.
Fotó: AFP


A növekedést szinte kizárólag a szolgáltatási szektor adta a CNBC tudósítása szerint, a szektorban foglalkoztatottak száma 81 ezerrel emelkedett. Az adat nyilvánosságra hozatala után a New York-i tőzsdeindexek emelkedni kezdtek a határidős jegyzésekben.

Az amerikai munkaerőpiac továbbra is erős és feszes a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve gazdaság lassítását célzó erőfeszítései ellenére, de egyértelműen látszanak a lazulás jelei. Igaz ez annak ellenére, hogy egy másik e heti adat szerint meglepetésre a vártnál jóval nagyobb mértékben, 9,61 millióra nőtt augusztusban a betöltetlen álláshelyek száma az Egyesült Államokban. A Dow Jones elemzői a júliusi 8,9 millió után 8,8 milliót vártak.

A munkaerőpiac folyamatos ereje aggasztja a befektetőket, akik azt remélik, hogy a végéhez közeledik a Fed kamatemelési ciklusa, a magas hitelköltségek potenciális hatása ugyanis egyre veszélyesebb a világ legnagyobb gazdaságára és a piacokra is, mondta a CNBC-nek Yung-Yu Ma, a BMO Wealt Management befektetési igazgatója. 

A kamatlábak mozgatják elsődlegesen a részvények teljesítményének ma is, ahogyan két hónapja folyamatosan

– emlékeztetett Ross Mayfield, a Baird befektetési stratégiai elemzője. A Fed tartós szigora miatt jócskán csökkentették a vállalatok a saját kötvényeik visszavásárlását is.

Az amerikai munkaerőpiac egyébként egész héten a befektetők fókuszában marad, hiszen csütörtökön közlik a szokásos munkanélküliségi adatokat, pénteken pedig a mezőgazdaságon kívül a magánszektorban foglalkoztatottak számának alakulását.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.