A horvát gazdák idén hektáronként átlagosan 7,4 tonna, összesen pedig 2 millió tonna kukoricát takarítottak be a földekről, ami a duplája a hazai szükségleteknek. Ez 21 százalékkal több, mint tavaly, de még mindig jócskán elmarad a 2020-as rekordévtől, mikor is az országban több mint 2,3 millió tonna magot sikerült termelni. Az idei termés azonban, a tavalyihoz hasonlóan, minőségét illetően jobbnak ígérkezik, mint a három évvel ezelőtti, a kukoricát ugyanis ezúttal többnyire elkerülték a betegségek, igaz, a nedvességtartalma a sok eső miatt magas.
A legjobb termés megszokottan az ország éléskamrájaként számontartott Kelet-Szlavóniában volt, ott egy hektáron 8,1 tonna volt az átlagosan betakarított tengeri mennyisége. A statisztikákat némiképp a dél-dalmáciai mezők hozama rontotta le, a mezőgazdaságra kevésbé alkalmas területen ugyanis mindössze 5,4 tonna kukorica termett. A bő termés ellenére a horvát gazdák nem elégedettek, a felvásárlási árak ugyanis sokkal alacsonyabbak, mint tavaly. A legnagyobb horvát gabonakereskedő idén tonnánként 132 eurót, átszámítva valamivel több, mint 50 ezer forintot fizet a kukoricáért, ez hozzávetőlegesen 170 euróval, vagyis 65 ezer forinttal kevesebb, mint az elmúlt évben volt.
Dél-nyugati szomszédunknál a napraforgó és a szója is jól termett. Az előbbiből hektáronként átlagosan 3,1 tonnát, míg az utóbbiból 3 tonnát arathattak le a gazdák. Ez mindkét magféle esetében hozzávetőlegesen 10 százalékkal több, mint tavaly. A felvásárlási árak viszont ezen termények esetén is nagyot estek. Egy tonna napraforgóért tavaly 550 eurót fizettek, míg idén csupán 280-at, de hasonlóan drasztikus esés következett be a szója árában is, amiért 2022-ben 590 eurót fizettek tonnánként, ebben az évben viszont már csak 356 eurót adnak érte.
A horvát mezőgazdászok többsége idén is a tavalyihoz hasonló árakat várt, hiszen az inputanyagok és az üzemanyag számottevően drágultak az elmúlt években. A felvásárlási árak viszont olyan alacsonyak, hogy a termelők többségének nem lesz idén haszna, sőt, sokan a csődtől tartanak. A kialakult helyzetért a gazdák az Ukrajnából Európába áramló, nagy mennyiségű gabonát okolják. A horvátok ugyanis a korábbi években a terményeik tetemes részét külföldön értékesítették, de az európai felvásárlók most inkább megveszik a rosszabb minőségű, de olcsóbb ukrán gabonát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.