Ukrajna vezetése mostantól hivatalosan is románnak tekinti a moldovai nyelvet. Az ukrajnai látogatáson tartózkodó Marcel Ciolacu román miniszterelnök ezt október 18-án jelentette be. A Hotnews.ro beszámolja szerint a román miniszterelnök Románia és Ukrajna kormánya közös ülésének végén jelentette ki, hogy a kijevi hatóságok szerdán úgy döntöttek, a román nyelvet ismerik el az ukrajnai román kisebbség hivatalos nyelveként.
Az intézkedést azzal összefüggésben fogadták el, hogy Ukrajna köteles teljesíteni az Európai Unióhoz való csatlakozás feltételeit, amely kritériumok egyike a nemzeti kisebbségek jogaira is hivatkozik.
Ciolaku jelezte, hogy néhány jogalkotási lépést még meg kell tenni, beleértve az Európai Tanács értesítését. A román kormányfő emellett „Oroszország találmányának” nevezte a moldovai nyelvet, hozzátéve, hogy Kijev döntése után ezt a nyelvet „áthúzták”.
Emlékezetes, hogy Maia Sandu moldovai elnök március 22-én aláírta azt a törvényt, amely az államnyelvet románra változtatta. Akkor hangsúlyozta, hogy azok, akik évtizedekig azt állították, hogy a moldovaiak beszélik a moldovai nyelvet, meg akarják osztani a nemzetet.
Idén október harmadikán, miután Ukrajna szeretne mielőbb az Európai Unióhoz csatlakozni, az EU és az Európa Tanács Krakkóban szervezett konferenciát, ahol Kijev igyekezett bizonyítani elkötelezettségét a kisebbségi jogok védelme kapcsán, melyen Bocskor Andrea, a Fidesz európai parlamenti képviselője is részt vett és a Magyar Nemzetnek beszélt tapasztalatairól.
Az egyébként kárpátaljai származású képviselő elmondta, hogy az ukránok szeptember 21-én fogadtak el egy úgynevezett módosítási törvényt, amely állításuk szerint 90 százalékban megfelel a Velencei Bizottság ajánlásainak, amelyet a testület a tavaly decemberben elfogadott kisebbségi törvényhez készített. Azonban Bocskor szerint az engedmények csupán morzsákat jelentenek a 2017-et megelőző helyzethez képest és csupán azokból a jogokból ad vissza valamennyit, amelyeket pont ők vettek el nem is olyan régen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.