BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Váratlan és szokatlan kötvénykibocsátásra készül Kína, a költségvetésbe is belenyúlnak Hszi Csin-pingék

Közel 15 éve nem volt rá példa, hogy év közben írják felül a büdzsét Kínában, legutóbb egy természeti katasztrófa kellett hozzá.

Valódi ritkaságszámba menő évközi módosítást hajt végre hamarosan a költségvetésen a kínai kormányzat, mely ezzel párhuzamosan további, szintén nem tervezett extra államkötvény-kibocsátásról is döntést hozott – számolt be a szokatlan fejleményekről a kínai CCTV állami televízió nyomán a Bloomberg. Az, hogy a váratlan büdzsémódosítás és az államkötvény-kibocsátás mekkora mértéket ölt majd és pontosan milyen területeket érint, egyelőre nem tisztázott.

Fotó: GIANLUIGI GUERCIA / AFP

A kínai kormányzat legutóbb 2008-ban nyúlt bele év közben a már elfogadott költségvetésbe, akkor a szecsuáni földrengés kárainak enyhítésére kellett felszabadítson extra forrásokat, míg korábban a 90-es évek végén kényszerült erre a lépésre, az ázsiai pénzügyi válság következményeinek kezelésére.

Az, hogy a szokatlan módosítás érinti-e a kínai kormányzat tradicionálisan 3 százalékon tartott költségvetési hiánycélját, egyelőre szintén nem jelenthető ki biztosan, azonban több mint valószínű: a Bloomberg ugyanis nemrég arról számolt be, hogy a kínai pénzügyi felső vezetés körében egyre nagyobb teret nyer az az elgondolás, miszerint csak úgy érhető el a kínai gazdaság idei évre előirányzott 5 százalékos növekedési célja, ha a kormányzat extra fiskális kiadásokon keresztül serkenti a gazdaságot.

A GDP-növekedés jövőre 4,5 százalék lehet majd az országban, ugyanakkor a bővülés útja rengeteg nehézséggel van övezve, elég csak a kínai ingatlanválság elhatalmasodására vagy a deflációs nyomásra gondolni e téren. 

A központi kormányzat fiskális kiadásainak megnövelése jelentős terhet venne le a helyi önkormányzatok válláról is, melyek már egyre többször ütköznek problémába saját fejlesztési projektjeik finanszírozása terén.

A fiskális oldal újragondolása mellett a monetáris térfélen is változások jöhetnek: Hszi Csin-ping kínai elnök ugyanis több mint tíz évvel hatalomra lépése után hivatalosan is meglátogatta a jegybank épületét, mely az elemzők szerint egyértelmű üzenetet küld a befektetők számára – a piacok stabilizálása és a növekedés elősegítése kiemelt fontosságú a kormányzat számára.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.