A távol-keleti ország felkészült a fokozódó igények kielégítésére, a nyári gáz és szénbetárazások miatt elegendő tartalékokkal rendelkeznek. A kormány támogatta a hazai termelés és az import nagymértékű növelését például az áramtermelés legfontosabb alapanyagnak számító szén esetében, hogy még jóval a tél előtt maximalizálja az üzemanyagkészletek felhalmozását.
Peking okult a 2021/22 őszén és telén tapasztalt üzemanyag- és energiahiányból, és tervet dolgozott ki arra, hogy hasonló többé ne fordulhasson elő. Az év első tíz hónapjában a hazai széntermelés 11 százalékkal, azaz 144 millió tonnával nőtt, a többnyire dömpingáron vásárolt orosz szén behozatalára visszavezethetően pedig az import is kapott egy jelentős, 67 százalékos, 154 millió tonnás lökést.
A NEA szerint az erőművi szénkészletet stabilan 200 millió tonnán kell tartani, szemben az egy évvel korábban előírt 170 millió tonnás tartalékkal. Földgázból is növelték a készleteket Kínában: a hazai termelést az első tíz hónapban 6 százalékkal, azaz 8 millió tonnával növelték, a vezetékes importot Oroszország felől 5 százalékkal, vagyis 2 millió tonnával srófolták feljebb.
A cseppfolyósított földgáz (LNG) behozatala 12 százalékkal, 6 millió tonnával haladta meg az egy évvel korábbit – írja a Reuters. Az LNG-tárolókat októbere végére csurig töltötték a főként Katarból, Oroszországból, Amerikából és Ausztráliából behozott tüzelőanyaggal.
Az áramtermelés folyamatossága, az ellátásbiztonság érdekében a vízi erőműveket utasították arra, hogy már a nyártól elegendő mennyiségű vízzel töltsék fel a tározóikat, hogy a téli csapadékszegényebb időszakban a vízhiány ne okozhasson váratlan problémákat.
Helyenként – elsősorban a Vietnámmal határos Jünnan tartományban és Belső-Mongólia északnyugati részein – azonban előfordulhat áramkimaradás és gázból is szűkében lesznek egyes régiókban – ismeri el a NEA hozzátéve, hogy az áramigény a tavalyi télhez képest a csúcsidőszakokban 12 százalékkal, 140 millió kilowattal is nőhet.
Ebben a koronavírus-járványhoz köthető szigorú korlátozások miatt alacsonyra csökkent bázis hatása is benne van valamennyire, de az igazi hajtóerő a termelő szféra, a gazdaság újraindulása volt az energiafogyasztás meglendülésében.
Noha az idén is rohamtempóban nőtt Kína megújulóenergia-termelése a belépő új szél- és naperőművi kapacitásoknak köszönhetően, a széntüzelésű erőművek pozíciót nem veszélyeztetik. Kína 2060-ra ígérte a klímasemlegesség elérését, ehhez képest az új áramigények kielégítésében 75 százalék erejéig a szenet égető erőművek vettek részt.
A tízhavi áramtermelési kimutatás szerint 375 milliárd kilowattóráról van szó, ez 5 százalékos többletigénynek felel meg. Most már biztosra vehető, hogy a szénégetés és a vele járó szén-dioxid-kibocsátás csúcspontja valahol az évtized második felében várható csak, ott is inkább később, mint előbb.
A legrosszabb hatásfokú és leginkább környezetszennyező olajalapú áramtermelés és fűtés terén sem bíznak semmit se a véletlenre. A kereskedelmi minisztérium hétfőn 16,2 millió tonnáról 19,2 millióra emelte az állami szférán kívüli vállalatok számára engedélyezett importkvótát.
Az alacsony kéntartalmú fűtőolaj felára a szingapúri olajpiaci benchmarkhoz képest az októberi 60-65 dollárról mára 80 dollárra nőtt a Reuters adatai szerint, aminek az egyik oka szűkössé vált kínálat, a másik viszont épp a kínai váráslások árfelhajtó hatása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.