Még soha ekkora emberhiány nem volt a német IT-szektorban, mint most. A Bitkom digitális egyesület szerint új rekordot döntött a betöltetlen állások száma: mintegy 149 ezer munkahely áll üresen. Az IT-szakemberek hiánya Németországban a gazdasági helyzettől függetlenül is fennáll, és „rendszerszintű probléma a német gazdaságban” – mondta Ralf Wintergerst, a Bitkom elnöke a cég éves munkaerőpiaci tanulmányának prezentációjában.
„A túl kevés képzett munkaerő és a túl sok szabályozás lelassítja a digitális Németországot” – nyilatkozta Wintergerst. Egy felmérésben 854 olyan német vállalatot vizsgáltak, ahol három vagy annál több dolgozó van, és a megkérdezetteknek csak a 2 százaléka válaszolta, hogy elegendő az IT-munkaerő utánpótlása a munkaerőpiacon. Egy évvel ezelőtt ez az érték 8 százalék volt – írja a Deutsche Wirtschaftsnachrichten.
A megkérdezettek 70 százaléka nyilatkozta azt, hogy informatikushiány van a munkaerőpiacon.
A német gazdaság egészét reprezentáló tanulmány szerint a cégek túlnyomó többsége nem feltételezi a helyzet javulását. Mindössze 3 százalék számít a hiány csökkenésére, a nagy többség viszont borúlátó: 77 százalék attól tart, hogy egyre több pozíció marad betöltetlenül. A munkaerőpiaci problémák ma már sok vállalatnál egyértelműen észrevehetők. Tízből hat cég arról számolt be, hogy lassabban töltődnek be az IT-szakemberek állásai, mint más állások: nagyjából hét hónapig maradnak betöltetlenek.
A cégekhez kerülő IT-szakemberek nagyon eltérő képzettséggel rendelkeznek: csaknem 50 százalékuk duális képzést végez a vállalatnál és az egyetemen, 16 százalékuk hagyományos egyetemi képzésből érkezik, és
szinte minden negyedik pozíciót pályaváltók töltenek be.
Magyarországon ma egy tapasztalt informatikus akár havi bruttó kétmillió forintot is kereshet. A vállalatok számára továbbra is kiemelkedően fontos az IT-szakemberek toborzása, de ma már sokkal tudatosabban keresik az új kollégákat. A cégek hagynak időt a megfelelő kolléga megtalálására, és az egyes feladatokra az adott terület szakértőjét keresik. Az informatikusok között például rendkívül hosszadalmas lett a kiválasztási folyamat, akár két-három hónapig is eltarthat, mire a jelentkezésből aláírt szerződés lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.