BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Aggódnak a vállalatok a kettős adóztatás és az infláció miatt

EY felmérés: a globális adóreformok miatt jelentősen nőtt a kapcsolt ügyletek árazását övező kockázat.

A globális adóreformok miatt jelentősen változnak a transzferárazás feltételei; az érintett vállalatok leginkább a kettős adóztatás és az infláció miatt aggódnak, amelyek hosszú távon befolyásolják a kapcsolt ügyeletek árazását – derül ki az EY felméréséből, amelyet több mint 40 országban, köztük Magyarországon, nagyvállalati vezető körében végeztek.

Closeup,Woman,Filling,Form,Of,Individual,Income,Tax,Return,
NAV, szja, aóbevallás
Fotó: chayanuphol

A nemzetközi pénzügyi tanácsadó cég az MTI-hez eljuttatott összegzésében ismerteti: a válaszadók túlnyomó többsége (84 százalék) szerint mérsékelt vagy jelentős kockázatot rejt a kettős adóztatás kiterjesztése vállalatukra, ami a globális minimumadó szabályok bevezetésével van összefüggésben. Tízből hét (71 százalék) szakember az inflációt, 51 százalék pedig a magasabb kamatokat jelölte meg mint olyan tényezőt, amelyek befolyásolják cégük transzferárazási gyakorlatát.

Ez a nagyfokú bizonytalanság a transzferárazásban számos üzleti döntésre van kihatással, ilyenek például a tőkekihelyezések vagy a kettős adóztatás – emelte ki Trace Fultz, az EY globális transzferárképzési vezetője a közlemény szerint. (A transzferárazás a kapcsolt vállalkozásokon belüli ügyletek árazását jelenti.)

A közlemény emlékeztet arra, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) évek óta kiemelt hangsúlyt fektet a transzferárazás ellenőrzésére. Az EY szakértői szerint ez várhatóan idén sem változik, hiszen új adatszolgáltatási kötelezettség terheli a nyilvántartás készítésére kötelezett vállalatcsoportokat. A vonatkozó jogszabály ráadásul kiköti azt is, hogy információt kell szolgáltatniuk a kapcsolt tranzakcióikról a társaságiadó-bevallásukban – írták.

A nemzetközi adórendszer reformja a hazai vállalatok életében is drasztikus változásokat hoz

– hívja fel a figyelmet Módos András, az EY adópartnere a közleményben. A hazai cégeknek az amerikai–magyar adóegyezmény megszűnésével és a globális minimumadó bevezetésével is számolniuk kell, továbbá a társasági adó és a számviteli szabályok változása szintén számos új feladat ró rájuk.

Az EY 2024-es nemzetközi adó- és transzferár-felmérése 2023 szeptembere és októbere között készült. A felmérés során 47 joghatóságban, köztük Magyarországon 19 iparágban ezer nagyvállalat vezetőjét kérdezték meg különböző nemzetközi adóügyi és transzferárazási témákról.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.