BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Spain's $6 Trillion Home Market Faces Second Crash In Decade

Európai trend: Spanyolországban is emelik a minimálbért

A munkaadókat képviselő szövetség (CEOE) nem vett részt a tárgyalásokon, és nem is ért egyet az emelés mértékével. Nem Spanyolország az egyetlen, ahol idén több fizetésnek örülhetnek a minimálbéresek.

A spanyol kormány bejelentette, hogy pénteken megállapodásra jutott a főbb szakszervezetekkel a minimálbér infláció feletti, 5 szzalékos emeléséről. Az alkalmazottaknak fizethető legalacsonyabb bér 1134 euróra (379,1 forintos árfolyam számolva mintegy 430 ezer forint) nőhet, ha a parlament is jóváhagyja a javaslatot – írja a Reuters.

Spain's $6 Trillion Home Market Faces Second Crash In Decade
Fotó: Paul Hanna/Bloomberg via Getty Images

A 2018 óta tartó baloldali kormányzás alatt ez a hatodik emelés, ami a kabinet szerint 2,5 millió embernek jelent jó hírt. A munkaadókat képviselő szövetség (CEOE) nem vett részt a tárgyalásokon, de közölte: túl nagy mértékűnek tartja az intézkedést. A CEOE 3,4-3,5 százalékos emelést tartana reálisnak. Nem a dél-európai ország az egyetlen, ahol idén több fizetésnek örülhetnek a minimálbéresek.

Csehországban a bruttó minimálbér 8 százalékkal, 18 900 koronára (közel 290 ezer forintra) nőtt, míg Lengyelországban januártól 4242 zlotyra, júliustól pedig 4300 zlotyra (mintegy 374 ezer forint) emelkedne. Magyarországon a  bruttó minimálbér 15 százalékkal, 266 800 forintra forintra nőtt, vagyis adózás után több mint 177 ezer forintot vihetnek haza a munkavállalók.

Az unióban a legmagasabb bruttó minimálbért Luxemburgban fizetik, a 660 ezres kis országban legalább 2570 eurót (több mint 973 ezer forint) kapnak a munkavállalók. Az EU-ban a legkevésbé Bulgáriában éri meg dolgozni, pedig a balkáni országban januártól 19,6 százalékkal nőtt a minimálbér: a dolgozók adózás előtt 933 levára (185 ezer forint) számíthatnak.

Ugyanakkor nem mindenhol létezik minimálbér: Ausztria azon kevés országok közé tartozik, ahol nincs nemzeti minimálbérről szóló törvény. A nyugati szomszédunkban kollektív szerződéssel határozzák meg, hogy mennyi az alkalmazottaknak fizethető legalacsonyabb bér. Ez adózás előtt Ausztriában 1500 euró, ami több mint 568 ezer forint és a legmagasabb a térségünkben.

A béremelések éve lehet 2024 – ezekben a szakmákban érdemben nőhetnek a fizetések

A mostani kormányzati ciklus legnagyobb volumenű bérfejlesztését hajtja végre a kormány a pedagógusok fizetésemelésével, amely a szerdán Brüsszelből érkezett megerősítés alapján már januárban megvalósulhat. De nemcsak a tanárok bére emelkedik, az egészségügyi szakdolgozók és a rendvédelmisek is jelentős keresetnövekedésre számíthatnak idén.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.