Pénteken kezdődik a holdújév, a világ egyik legnagyobb ünnepe, amelyen a Föld lakosságának a negyede vesz részt. A hagyományos családi összejövetelekre, az ajándékvásárlásra és az ezzel járó utazási hullámra azonban a gyengélkedő kínai gazdaság sötét árnyékot vet, és a kormánynak az ünnepek alatt is azon kell dolgoznia, hogy enyhítse az ázsiai nagyhatalmat fojtogató válságot – írta a CNBC.
A 40 napos holdújév során mintegy 480 millió kínai indul útra belföldön, vagy jön haza, hogy meglátogassa családját. A február 10-ét körülölelő időszakban a fesztiválok, a közös étkezések és a karácsonyhoz mérhető ajándékvásárlások egy óriási költekezési lázat indítanak el a kínai gazdaságban, a fieszta az előrejelzések szerint a koronavírus-járvány alatti kemény korlátozások után most először fogja meghaladni a 2019-es szintet.
2023-ban a holdújév alatt a turizmus 376 milliárd jüant – közel 53 milliárd dollárt – termelt Kínában, a közgazdászok pedig ennek körülbelül a kétszeresére számítanak az idén.
Az átmeneti felpörgés azonban nem enyhíti a feszültséget Pekingben, ahol a kínai kormány az ünnepek alatt is a gazdaság megmentésén fáradozik.
Egy nappal a fesztivál kezdete előtt, csütörtökön a kínai pénzintézetek új utasítást kaptak: sürgősen támogatást kell nyújtaniuk az ország ingatlanszektorának, amelynek a válsága évek óta lefelé húzza az ázsiai gazdaságot, és nem szabad visszavonniuk a finanszírozást olyan projektektől, amelyek nehézségekkel küzdenek.
A felszólítás nem sokkal azután érkezett a kormánytól, hogy a kínai jegybank 2021 óta a legnagyobb mértékben csökkentette a hitelezők kötelező készpénztartalékait, hogy felkészítse az iparágat az ingatlanfejlesztők finanszírozási problémáinak az enyhítésére.
A teljes magyar államadósságot kitevő pénzzel segítené Kína a bajba jutott ingatlanszektortA kínai fejlesztők adóssággondjai befejezetlen házakat és kifizetetlen beszállítókat eredményeztek, ami megingatta a fogyasztói bizalmat a világ második legnagyobb gazdaságában. A szektor válságát Peking sem hagyhatja figyelmen kívül. |
A szektor hatalmas adósságállománnyal és készpénzhiánnyal küzd, ami az elmúlt években több nagy fejlesztő csődjéhez vezetett, Peking pedig kétségbeesetten dolgozik azon, hogy megakadályozza a teljes rendszer összeomlását.
A pénzügyi ágazatnak a felelőssége, hogy teljes erejével támogassa az ingatlanszektort, az erre épülő befektetések és ellátási láncok ugyanis az egész országot behálózzák, és még a legkisebb problémák is milliókat érinthetnek
– figyelmeztetett Hsziao Jüancsi, a kínai Nemzeti Pénzügyi Szabályozó Hatóság igazgatóhelyettese csütörtökön Pekingben tartott sajtótájékoztatóján. Kína ingatlanproblémái ráadásul a helyi önkormányzatok pénzügyeivel is szorosan összefonódnak, így a projektek bedőlése a kormányt is veszélyezteti.
Az ingatlanpiac azután került válságba, hogy a kínai kormány 2020-ban szigorú kampányt indított a fejlesztők adósságtól való nagymértékű függősége ellen, ami azonban pánikhoz vezetett a szektoron belül. A visszaesés százmilliók ingatlanbefektetéseit érintette, csökkentette a lakossági fogyasztást, és a gazdasági növekedést is lelassította.
Nagyobb támogatást kell nyújtanunk a meglévő hitelek meghosszabbításával, a visszafizetési szabályok kiigazításával és új hitelek biztosításával. A nehéz helyzetben lévő projektek prioritást élveznek
– tette hozzá Hsziao. A csütörtöki közlemény szerint Peking most visszatérne a 2020 előtti rendszerbe, és a stabilitás érdekében átmenetileg szemet hunyna a további adósságnövekedés felett.
A kormány szerint azonban ez csak egy átmeneti helyzet lesz, és a pénzintézetek támogatása mellett az ingatlanfejlesztőktől elvárják a szigorú kockázatcsökkentést és a hosszú távú törlesztési tervek kidolgozását.
Emellett a Lakásügyi és Város-vidék Fejlesztési Minisztérium pénteken tartott megbeszélésén hivatalosan is kijelölték, hogy a bankoknak és a fejlesztőknek a finanszírozást elsősorban a szegényebb és vidéki régiókban található projektekre kell összpontosítaniuk, hogy ezzel az önkormányzatok problémáin is enyhíteni tudjanak.
Az Apple holdújévi akciókkal igyekszik visszaszerezni a kínai fogyasztókatAz Apple a Huawei és a Xiaomi révén egyenrangú versenytársakat kapott, miközben a cég helyi értékesítését állami korlátozások nehezítik. A vállalat újabb akciókkal igyekszik felpörgetni az eladásokat. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.