Óvatos az amerikai gazdaság közeljövőjét illetően Jamie Dimon, a világ egyik legnagyobb bankja, a JPMorgan Chase vezérigazgatója a pénzügyi és geopolitikai kockázatok kombinációja miatt.
„Nagyon jelentős erők fognak hatni ránk 2024-ben és 2025-ben” – figyelmeztetett a CNBC-nek adott nyilatkozatban az ukrajnai háborúra, a közel-keleti válságra, a Vörös-tengeren tapasztalható terrortevékenységre és a mennyiségi szigorításra utalva. Az utóbbi a Federal Reserve azon lépéseire vonatkozik, amelyekkel az amerikai jegybank csökkenti a mérlegét, és visszafogja korábbi erőfeszítéseit, beleértve a kötvényvásárlási programokat, és amelynek a működését Dimon szerint még nem is értik pontosan.
Dimon már az elmúlt években is óvatosságra intett, annak ellenére, hogy a JPMorgan, az ország legnagyobb bankja rekordnyereséget ért el, és az amerikai gazdaság egyelőre dacol a recessziós előrejelzésekkel . Az infláció ellenére az amerikai fogyasztás többnyire egészséges maradt a jó foglalkoztatási szintnek és a koronavírus-járvány alatt felhalmozott lakossági megtakarításoknak köszönhetően.
Dimon szerint az elmúlt hónapok viszonylag élénk részvénypiaca elaltatta a befektetők potenciális kockázatokkal kapcsolatos félelmeit. Az S&P 500 19 százalékot emelkedett az elmúlt évben, és nincs messze a csúcsszintektől.
„Véleményem szerintem hiba lenne feltételezni, hogy minden pompás. Amikor a részvénypiacok emelkednek, az olyan, mint egy kis adag kábítószer, mindannyian úgy érezzük, hogy milyen nagyszerű. De ne feledjük, hogy nagyon sok fiskális ösztönzésben volt részük, ezért én inkább óvatos vagyok” – fogalmazott.
A CNBC emlékeztetett, hogy Dimontól nem idegenek az ijesztő előrejelzések, a mennyiségi szigorítás és az ukrán konfliktus miatt 2022-ben gazdasági „hurrikánt” prognosztizált. Az interjúban beszélt az Ukrajnáról, Donald Trump volt elnökről, a bevándorlásról, a kereskedelmi ingatlanokról és a bitcoinról.
Az utóbbiban még mindig nem lát értéket, korábban „felhájpolt csalásnak” nevezte, ami „még mindig nem érdekli”. A bitcoinbefektetésekkel kapcsolatos személyes tanácsa: „Senki ne keveredjen bele.”
Ukrajnát illetően kijelentette: „Meg kell értetnünk az amerikai közvéleménnyel, hogy ez a szabad világ szabadságáról és demokráciájáról szól, ezért folyik a harc.”
Bár a múltban többször is összecsapott Donald Trumppal,
Dimon szerint a volt elnöknek több dologban igaza volt, és azért támogatják a választói,
mert megfogalmazza az aggodalmaikat, amelyeket más politikusok nem. „Lépjünk egy kicsit hátra, és legyünk őszinték: a NATO-val kapcsolatban bizonyos mértékig igaza volt, ahogyan a bevándorlással kapcsolatban is. Elég jól növelte a gazdaságot. Az adóreform működött.”
Dimon szerint Trumpnak igaza volt Kínával kapcsolatos egyes kritikáiban is. „Nem tetszik, ahogyan Mexikóról beszélt” – folytatta, arra utalva, hogy Trump 2015-ös jelöltségének bejelentésekor azt mondta, hogy a szomszéd ország bűnözőket és erőszaktevőket küld az Egyesült Államokba. „De néhány ilyen kritikus kérdésben nem tévedett, és ezért szavaznak rá” – tette hozzá.
Azt javasolja Trump bírálóinak, hogy „legyenek egy kicsit tisztelettudóbbak a polgártársainkkal”, és kérdezzék meg, miért támogatják a volt elnököt.
Felemlegette, hogy Hillary Clinton 2016-ban „sajnálatra méltónak” nevezte Trump támogatóit, Barack Obama volt elnök pedig 2008-ban a „fegyverekhez vagy a valláshoz” ragaszkodóknak a középnyugatiakat.
„De most tényleg? Nem hagyhatnánk abba ezeket a dolgokat, és nőhetnénk fel, bánhatnánk tisztelettel másokkal, és hallgatnánk meg őket? Úgy vélem, hogy ez a negatív beszéd a MAGA-ról ártani fog Joe Biden választási kampányának” – tette hozzá a Make America Great Again, vagyis a „Tegyük újra naggyá Amerikát” Trump-szlogenre utalva.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.