Leszállás közben a parti őrség repülőgépének ütközött és kigyulladt a Haneda nemzetközi repülőtéren a Japan Airlines (JAL) légitársaság egy érkező utasszállítója: a balesetben a parti őrség öt tagja életét vesztette – frissítette tudósítását az NHK japán közszolgálati televízió hatósági közlések alapján. Az első beszámolók szerint a kimenekített utasok közül senki sem pánikolt, ráadásul mind a 367 utas és 12 fős személyzet biztonságban van, habár legalább 17-en megsérültek és négy utast kórházba szállítottak.
Romlott a helyzet az első értesülésekhez képest a Tokióban történt repülőgép-szerencsétlenség kapcsán. A japán parti őrség tájékoztatása szerint a Szapporo mellől érkező
JAL516-os járat egy olyan repülőgépükkel ütközött össze a C-leszállópályán, amely a szigetország nyugati partvidékén található Niigata repülőtérre vitt volna segélyszállítmányt a 48 halálos áldozattal járó újévi földrengés helyszínére.
A parti őrség gépének hatfős személyzetéből a kapitánynak sikerült kimenekülnie, a többiek életüket vesztették.
A rendőrség közlése szerint a 17.47-kor landoló Airbus A350 típusú gép 367 utasa és a 12 fős személyzet a csodával határos módon időben ki tudott menekülni a lángoló repülőgépből, legalább 17-en megsérültek, négy utast kórházba is szállítottak.
Az NHK videója azt mutatta, hogy az utasszállító a Haneda repülőtéren landolás közben megcsúszik az aszfalton, nekiütközik a katonai gépnek és lángba borul. Az utasszállító a tűzoltók erőfeszítései ellenére teljesen kiégett – közölte a tévé, de arról nem szólt, hogy a katonai gép is tüzet fogott-e.
A JAL szóvivője elmondta: az utasszállító az északi Hokkaidó szigeten található Csitosze új repülőteréről indult. A baleset miatt Tokióban a Haneda repülőteret lezárták, és a Naritára irányították át az összes járatot.
A miniszterelnöki hivatal közlése szerint Kisida Fumio japán kormányfő egyeztetésre szólította fel az illetékes hivatalokat a károk mielőbbi felmérése és a nyilvánosság tájékoztatása érdekében.
Az esti sajtótájékoztatón Aoki Norijuki, a JAL biztonságért felelős alelnöke elmondta:
az utasszállító pilótafülkéjében nem látták a másik gépet a saját landolásuk előtt, ezért kommunikációs zavarra tippelnek a baleset okaként,
amit viszont nyilvánvalóan a hivatalos vizsgálat fog megállapítani.
Az Airbus viszont már reagált is, de csak annyit, hogy bejelentette: küldöttséget indít Tokióba, hogy a repülőgépgyártó is kivizsgálja, pontosan mi történt a JAL-nak 2021 novemberében leszállított géppel.
Jelenleg állítjuk össze a csapatot, amely majd segít a hatóságoknak
– írta közleményében az Airbus, hozzátéve, hogy egyelőre tisztázatlanok a baleset körülményei.
Közben a CNN beszámolójában már az utasszállító túlélőit idézték. Egyikük felidézte, hogy normálisan landolt a gép, akkor még semmi sem volt sejthető a pillanatokkal későbbi eseményekből. Utána viszont látták, amint lángra kap a hajtómű, amivel szinte egy időben felszólították őket az evakuációra.
Éreztük a füstöt is, de senki sem pánikolt. Én sem ijedtem meg, mert a megszokottnak tűnő landolás nyomán nem gondoltam, hogy felrobbanna a gép, és úgy véltem, amíg mindenki követi az utasításokat, nem lesz gond
– nyilatkozta az 58 esztendős Jamake Szatosi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.