Joe Biden elnök találkozik kedden a kongresszus demokrata és republikánus vezetővel, hogy megakadályozza az amerikai kormányzat részleges leállását, amely már pénteken megtörténhet a finanszírozás hiányában. Arra is igyekszik rábírni a törvényhozókat, hogy szavazzanak meg további segélyt Ukrajna és Izrael számára.
Mike Johnson republikánus házelnök és Chuck Schumer demokrata szenátusi többségi vezető ugyan két hónapja megállapodott az átmeneti finanszírozásról, a kongresszus azonban azóta sem teljesítette alapvető feladatát, a költségvetés elfogadását, elsősorban a képviselőházat csekély többséggel irányító republikánusok belharcai miatt.
A kongresszus alapvető prioritása és kötelessége a kormányzat működésben tartása. Az elnök ezt szeretné látni, ez az egyeztetések célja
– idézte tudósításában a Reuters Karine Jean-Pierre-t, a Fehér Ház szóvivőjét. A kormányzat finanszírozásának elfogadását a képviselőház ultrakonzervatív republikánusai hátráltatják, akik kiadáscsökkentést követelnek, és politikai feltételeket akarnak szabni azzal kapcsolatban, hogy miképpen költsék el az adófizetők pénzét. Például megakadályoznák a kormányzat klímavédelemmel kapcsolatos javaslatait, és visszavágnák az Egészségügyi Világszervezet és más ENSZ-intézmények finanszírozását, amit a demokraták elfogadhatatlannak tartanak. Csoportjuk az elmúlt hat hónapban háromszor sodorta a kormányt a részleges vagy teljes leállás szélére – a mostani a negyedik alkalom.
Pénteken éjfélkor elfogy a kormányzati finanszírozás első része, amely a többi között a mezőgazdasági és a közlekedési minisztériumnak, valamint a veteránokkal foglalkozó hivatalnak járó pénzt is tartalmazza, míg másik nyolc tárcáé, köztük a Pentagoné és a külügyminisztériumé március 8-ig tart ki. A kongresszus tagjai hétfőn tértek vissza Washingtonba, és az ABC News tudósítása szerint
a törvényhozóknak még van idejük a közbeavatkozásra,
annál is inkább, mert a kompromisszum gyakran az utolsó pillanatban születik meg. Egyelőre azonban nem látszik egyértelmű terv a leállás megakadályozására, mivel Johnson és Schumer az elmúlt napokban egymást vádolta az eddigi kudarcért, és folyamatos egyeztetéseik ellenére nem találták meg a kiutat.
Az ABC News szerint valószínűleg ismét egy átmeneti, rövid távú finanszírozási törvény lesz a megoldás, amellyel ideiglenesen megint elkerülhető a leállás.
Minden egyes lejáró határidővel nő azonban a tét. Az Ukrajnának, Izraelnek és Tajvannak szánt segélycsomag, a déli határ biztonságának garantálása már áldozatul esett a zűrzavarnak, és
a feszültségek csak nőni fognak az idei választási évben.
A segélycsomag ugyan teljesen független a kormányzati finanszírozástól, de Biden annak érdekében is megpróbál majd nyomást gyakorolni Johnsonra, hogy terjessze azt a képviselőház elé. A 95 milliárd dolláros csomagot a szenátus nagy többséggel elfogadta, és minden valószínűség szerint megszavazná a képviselőház is, nélküle viszont Ukrajna elveszítheti a háborút.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.