Miközben Volodimir Zelenszkij kilenc hónap után ismét Németországba utazott, hogy a müncheni Biztonságpolitikai Konferencián újabb támogatásokért kampányoljon nyugati szövetségeseinél, egyre több ember számára merül fel a kérdés, hogy a háború két évvel ezelőtti kirobbanása óta mennyit fizettünk – és még meddig kell állni a számlát?
A Világgazdasági Intézet (IfW) jelentése szerint , bár a hadiipari felszerelések krémjét az Egyesült Államok szállítja az ukrán frontra, az Európai Unió felelős a pénzügyi és a védelmi támogatások nagyobbik részéért:
A tanulmány szerint 2022 januárja óta Ukrajna számára összesen 250 milliárd eurót hagytak jóvá a nyugati támogatói az Oroszország elleni harcban, amelynek kétötöde katonai segély volt.
A több százmilliárdos kötelezettségvállalásokon felül azonban a további támogatások sorsa egyre bizonytalanabb. Washington részéről például 2023 vége óta nem érkezett újabb kifizetés, miután a következő segélycsomagot még jóvá kell hagynia a képviselőháznak – tekintettel arra, hogy még a demokrata többségű szenátuson is nehezen ment át a javaslat, az ügy valószínűleg még nagyobb akadályokba fog ütközni a kongresszus alsóházában.
Ha az USA kihátrál Kijev mögül, akkor Európa kénytelen lesz megduplázni a támogatását. Ez csak politikai akarat kérdése, a blokk országai a világ leggazdagabbjai közé tartoznak
– jelentette ki Christoph Trebesch, az IfW ukrán támogatást nyomon követő részlegének a vezetője. Azonban Amerikához hasonlóan Európának is egyre súlyosabb gazdasági problémákkal kell szembenéznie, a belső problémák megoldása és egy népszerűtlen háború támogatása között pedig egyre egyszerűbb a választás.
Az európai országok az unión kívül is hatalmas támogatást nyújtottak Ukrajnának. Németország például a legnagyobb európai katonai segélyező: a szövetségi kormány 22,06 milliárd eurónyi támogatást hagyott jóvá az ukrajnai háború kezdete óta. Emellett Berlin 18,94 milliárd eurót fizet uniós támogatásként, így összességében a német támogatás 41 milliárd eurót tesz ki.
Dánia az egyik legnagyobb pénzügyi segítő a GDP arányában, eddig ugyanis 8,76 milliárd euró egyéni támogatást ígért, az uniós csomaggal együtt pedig ez 11,11 milliárdra ugrik. S bár Franciaország magában csak 1,8 milliárdot fizetett, az EU-s forrásokból 15,81 milliárdot különített el, amellyel a második legnagyobb adományozó a kontinensen.
Hiába követelőzik Zelenszkij, kétségtelen, az Európai Unió eddig is bőkezű támogatást nyújtott hazájának – az azonban kérdéses, hogy mit csináltak ezzel a pénzzel.
De Kijev pénzelése még a háború lezárásával sem érne véget, mivel az ország folyamatosan rebesgetett uniós csatlakozásával örökké a blokkhoz lenne láncolva a lerombolt, elnéptelenedett és rendszerszintű korrupcióról hírhedt Ukrajna.
Ukrajna kevesli, de több nyugati támogatást kap, mint Európa a Marshall-terv révénAz amerikai program segítségével pár év alatt újjá tudott épülni a kontinens. Ukrajnában azonban továbbra is jókora kockázat a korrupció. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.