A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) tartozó országokban decemberben átlagosan 6 százalékra gyorsult a fogyasztói árak éves növekedése a novemberi 5,8 százalékról, ezzel először jegyeztek fel növekedést három hónap csökkenés után.
A párizsi székhelyű szervezet honlapjára felkerült adatok szerint decemberben a 38 OECD-ország közül 14-ben gyorsult, háromban stagnált és 21 országban lassult a fogyasztóiár-emelkedés.
Az OECD-ben az energiaárak 2,3 százalékkal csökkentek decemberben éves szinten a novemberi 5 százalékos esés után. Az élelmiszerárak növekedése a novemberi 7,1 százalékról 6,7 százalékra lassult decemberben.
Az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció 6,7 százalék volt decemberben a novemberi 6,8 százalék után. Az infláció a G7-országokban a novemberi 3,1 százalék után 3,2 százalék volt decemberben. Az eurózónában az uniós összehasonlítási célokra kalkulált harmonizált fogyasztói árindex (HICP) decemberben 2,4 százalékról 2,9 százalékra nőtt, a maginfláció pedig 3,6 százalékról 3,4 százalékra mérséklődött.
Az OECD-ben tavaly átlagosan 6,9 százalékos inflációt mértek a 2022. évi 9,5 százalék után. A lassulásban döntő szerepe volt annak, hogy éves átlagban 0,9 százalékkal csökkent az energiaár a 2022. évi 29,6 százalékos növekedéssel szemben. Tavaly az élelmiszerek átlagos drágulása 10,5 százalék volt a 2022. évi 13,2 százalékot követően. Az OECD-ben az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció tavaly átlagosan 7 százalék volt az egy évvel korábbi 6,7 százalék után.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.