Németország valószínűleg recesszióba süllyedt a gyenge külföldi és hazai kereslet, valamint a magas hitelköltségek következtében óvatos belföldi befektetések miatt, vonta le a következtetést szokásos havi jelentésében a Bundesbank.
Európa legnagyobb gazdasága két éve, az ukrajnai háború kirobbanása óta szenved az energiaáraktól, és immár egymást követő négy negyedévben stagnált vagy zsugorodott, lehúzva ezzel az egész eurózóna teljesítményét.
„A német gazdaság számára egyelőre nincs talpra állás” – fogalmaz a jelentés. „A kibocsátás ismét csökkenhet némileg 2024 első negyedévében. Az egymást követő második visszaeséssel a német gazdaság technikai recesszióba kerül” – tették hozzá a jegybank illetékesei.
A gyenge teljesítmény kérdéseket vet fel a német gazdasági modell fenntarthatóságát illetően,
emlékeztetett a jelentésről beszámolva a Reuters. A kritikusok szerint az energiafüggő nehézipar jelentős részének termékei egyszerűen túl drágák a világpiacon, ezért szükség van átalakításra.
A berlini kormánykoalíció azonban vitatja ezeket a borús jóslatokat, és azt állítja, hogy mindössze a körülmények alakultak rosszul. A „tökéletes vihart” a magas energiaárak, a gyenge kínai kereslet és az infláció okozza, amelyek együtt visszafogják a növekedést, de alapvetően nem kérdőjelezik meg a gazdasági stratégiát.
A viszont biztos a Bundesbank szerint, hogy a problémák egy ideig még maradni fognak. A külföldi ipari kereslet csökkenő tendenciát mutat, a rendelésállomány csökken.
A vállalatok visszafogják a beruházásokat, részben azért is, mert a finanszírozási költségek meredeken emelkedtek, amióta az Európai Központi Bank (EKB) rekordmagasra emelte a kamatlábakat az infláció elleni küzdelem érdekében, emlékeztetett a központi bank.
A magas nominális bérnövekedés szintén hatással van a cégekre, és a kulcsfontosságú ágazatokban, például a közlekedésben zajló sztrájkok is terhelhetik a növekedést a negyedévben.
A vörös-tengeri hajózás zavarainak azonban a Bundesbank szerint nem lesz jelentős hatása, mert a hajózásban bőven van szabad kapacitás, és a szállítás csak kisebb részét teszi ki az áruk összköltségének.
Bár a kilátások gyengék, a munkaerőpiacon nem várható jelentős romlás, és
Németország nem áll széles körű, elhúzódó recesszió előtt.
„A német gazdaságnak az Ukrajna elleni orosz agressziós háború kezdete óta tartó gyenge szakasza tehát folytatódni fog” – összegezte a Bundesbank.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.