A saját szakértőik tanácsát is figyelmen kívül hagyta két német minisztérium, amikor döntött az atomerőművek bezárásáról – derítette ki a sajtó. A Zöldek két tárcája érintett: a Robert Habeck vezette gazdasági és a Steffi Lemke irányította környezetvédelmi minisztérium.
A Cicero magazin perre ment ezeknek a dokumentumoknak a megszerzéséért, és átadta őket a Bild című bulvárlapnak. Kiderül belőlük, hogy
Habecknek az atomerőművek megtartását javasolták a tárca illetékesei 2022 márciusában.
Azzal érveltek, hogy az akkor még működő erőművek alacsony költségeinek köszönhetően csökkenhetnének az áramárak. A szakértők ezzel kapcsolatban emlékeztettek, hogy az atomenergia az egyik legolcsóbb villamosenergia-típus; gyakran „kiszorítja a gáztüzeléses erőműveket”, amelyek drágábban termelnek. Habeck viszont új gáztüzelésű erőműveket is akar építeni, már készül az ütemterv.
Az atomerőművek bezárása mellett szóló egyetlen érv sincs a jelentésben, amely azután készült, hogy Habeck egy televízióinterjúban bejelentette: megvizsgálják az élettartamuk meghosszabbítása mellett és ellen szóló érveket.
A Bild megkeresésére a gazdasági miniszter egyik szóvivője azt állította, hogy a jelentést kizárólag az azóta eltávolított államtitkár, Patrick Graichen kapta meg, vagyis Habeck nem tudott semmiről.
A környezetvédelmi minisztérium szakértői ugyancsak 2022. március eleji feljegyzésükben amellett érveltek, hogy nem vet fel biztonsági aggályokat az erőművek további működtetése.
Ezt a részt azonban Gerrit Niehaus kihúzta. Niehaus atomenergia-ellenes veterán, aki tíz éve dolgozik a zöld vezetésű környezetvédelmi minisztériumban, 2021-ig, annak nukleáris felügyeletében – tette hozzá a Bild.
A lap azt még hihetetlenebbnek nevezte, hogy egy két nappal később kelt feljegyzésben már az szerepel, hogy az atomerőművek élettartamának meghosszabbítását „nukleáris biztonsági okokból el kell utasítani”. Az elferdített tények miatt végül Graichen akkor még államtitkárként ezt is javasolta, és ez lett a döntés.
Jens Spahn, a CDU helyettes frakcióvezetője szerint az atomerőművek leállítása nyilvánvalóan ideológiai döntés volt.
A Zöldek érdekeit tudatosan az ország érdekei elé helyezték. És ezt aztán eltitkolták a közvélemény elől
– nyilatkozta a lapnak.
Az utolsó három német atomerőművet egy éve zárták be, és ezzel véget ért az atomenergia-termelés bő hatvanéves korszaka Németországban. Az üzemidejüket így is meghosszabbították az energiaválság miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.