Oroszország várhatóan már jövőre megnyitja első autógáz- (LPG) terminálját a Csendes-óceán mellett, közös befektetés eredményeként Kínával – értesült két ipari forrásból a Reuters.
A hírügynökség emlékeztetett, hogy az Orosz Közvetlen Befektetési Alap (RDIF) a múlt héten kötött egyezséget a Haiwei kínai petrolkémiai vállalattal egy tengeri terminál finanszírozásáról LPG szállítására. Akkor azonban nem közölték, hogy a létesítmény mikor kezdi meg a működést.
Az egyezményt Vlagyimir Putyin elnök múlt heti pekingi látogatása előtt írták alá hétmilliárd rubeles befektetésről. A terminál felépítésének teljes költsége mintegy harmincmilliárd rubel lesz, a kapacitása pedig eléri majd az évi egymillió tonnát. (Egy rubel 3,96 forint.)
Kereskedők szerint a Szovjetszkaja Gavanyban létesítendő terminál lehetővé teszi majd Oroszország számára, hogy folytassa a szankciók miatt Európában kieső energiaexport átirányítását Ázsiába, és kiszolgálja a kelet- és dél-kínai, valamint a vietnámi, dél-koreai, indonéziai és egyéb térségbeli vevőket.
Kína a világ legnagyobb LPG-importőre, a cseppfolyós gázt üzemagyagként, fűtésre és más petrolkémiai anyagok előállítására használják. A behozatal 46 százalékkal, 3,08 millió tonnára ugrott márciusban februárhoz képest a pekingi vámhivatal adatai szerint.
Márciusban is az Egyesült Államok volt a legnagyobb beszállító 1,6 millió tonnával,
ami 38 százalékkal volt magasabb az egy hónappal korábbinál.
A Longzhong Information kínai tanácsadócég előrejelzése szerint az idei LPG-import meghaladhatja a rekordot jelentő tavalyi 32 millió tonnát.
Ami a Szovjetszkaja Gavany-i terminált illeti, a Remstal öt éve kezdte meg az építését, a munkát azonban pénzhiány miatt felfüggesztették. Rifkat Badrutdinyov, a cég tulajdonosa azt mondta a Reutersnek, hogy várakozásai szerint azonnal újrakezdik az építkezést, amint megérkezik a finanszírozás.
Az orosz LPG-export folyamatosan nőtt Kínába az elmúlt években, de
ezt jelenleg csak vasúton és közúton tudják megoldani.
A terminálnak köszönhetően tengeri úton is szállíthatnak majd LPG-t.
Egyelőre csak az orosz export töredéke irányul Kínába: 2022-ben 4,3, 2023-ban 5,6 százaléka; ez tavaly 202 ezer tonnát jelentett. Az év első négy hónapjában 8,9 százalékos növekedést, 106 ezer tonnás mennyiséget jelentettek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.