Az euróövezeti infláció fellendülése egyre inkább az Egyesült Államokéhoz hasonlít, ami felerősíti az aggodalmakat, hogy az Európai Központi Banknak (EKB) hasonló akadályokkal kell szembenéznie a kamatcsökkentés terén, mint amerikai társának, a Federal Reserve-nek.
Bár az Atlanti-óceán két partján fontos különbségek mutatkoznak az árnövekedés mozgatórugói között – ezt az EKB tisztviselői előszeretettel hangsúlyozzák is –, közgazdászok viszont erős párhuzamokat is látnak. Az EKB irányadó kamatának csütörtökön esedékes csökkentése a rekordmagas 4 százalékról nem is kérdés, ezt jó előre beharangozták a jegybank tisztviselői.
A Bloomberg értékelése szerint a veszélyt az jelenti, hogy az amerikaihoz hasonló makacs infláció csökkenti a későbbi gyors monetáris lazítás valószínűségét. A Fed már túl van ezen a fázison, miután a tengerentúli infláció meghaladta a várakozásokat.
Az amerikai inflációs problémák elérhetik az európai partokat is, az EKB jól tenné, ha óvatos maradna
– mondta Carsten Brzeski, az ING makrogazdasági elemző részlegének globális vezetője.
A húsz országot magában foglaló euróövezet májusi inflációs adatai valószínűleg meg is adták ezt a jelzést az EKB-nak, ugyanis a vártnál nagyobb mértékben, 2,6 százalékra gyorsult az árnövekedés üteme az egy évvel korábbi szinthez képest. Az inflációt a szolgáltatások árának megugrása és a bérnövekedés hajtotta.
Senki sem vitatja, hogy az infláció korábbi megugrásának hátterében eltérő okok álltak. Az Egyesült Államokban a Biden-kormány költségvetési expanziója, Európában viszont az ukrán háború kirobbanása után bekövetkező energiaválság. Vannak azonban közös tényezők is.
Andrzej Szczepaniak, a Nomura közgazdásza szerint mindkét térségben a vártnál erősebben bővült a GDP. A gazdasági növekedést elsősorban a rekordalacsony munkanélküliség által megtámogatott bérnövekedés, a lakossági kereslet húzza, s az erős kereslet lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy emelkedő költségeiket a fogyasztókra hárítsák.
Konstantin Veit, a Pimco portfóliómenedzsere szerint az infláció globálisan „erősen korrelál”.
Ha az USA-ról kiderül, hogy nagyobb problémája van, akkor nem valószínű, hogy az eurózónának ne lenne legalább egy kisebb problémája
– mondta. Veit kiemelte Isabel Schnabelnek, az EKB igazgatótanácsi tagjának egy 2022-es beszédét, amelyben
az infláció „globalizálódásának” „kézzelfogható bizonyítékairól” értekezik.
Joachim Nagel, a Bundesbank elnöke áprilisban a Bloombergnek azt mondta, hogy az amerikai fogyasztói árak ragadós emelkedése „arra tanít bennünket, hogy az infláció témáját alázattal kell megközelítenünk”.
Christine Lagarde, az EKB elnöke és kollégái közül azonban többen is elbagatellizálták a problémát.
Nem hiszem, hogy következtetéseket vonhatunk le abból a feltételezésből kiindulva, hogy a két infláció együtt mozog. A két gazdaság nem egyforma
– mondta Lagarde áprilisban. Sok elemző még mindig egyetért ezzel az értékeléssel. Holger Schmieding, a Berenberg Bank vezető közgazdásza úgy látja, az amerikai infláció oka még nincs tisztázva.
A belföldi végső kereslet továbbra is erőteljesen növekszik. Az eurózónában a putyini sokkot nagyrészt sikerült leküzdeni, azonban a gazdaság gyengül. Ez egyértelműbb ok a mielőbbi kamatcsökkentésre
– tette hozzá. Katharine Neiss, a PGIM Fixed Income európai vezető közgazdásza úgy látja, hogy az európai inflációs kép „valamivel világosabb”, mint az amerikai. Az euróövezetben a havi simított inflációs ráták az utóbbi időben közeledtek a 2 százalékos célhoz, ellentétben az Egyesült Államokkal, ahol továbbra is forróbb a helyzet.
Azt a tényt azonban, hogy az euróövezeti infláció néhány hónapos késéssel követi az amerikai inflációt, nehéz figyelmen kívül hagyni.
Az ING közgazdásza szerint nagy a kockázata annak, hogy ez a hasonlóság folytatódik.
A munkaerőpiac a legjobb magyarázat a párhuzamokra, és persze az energiaárak. Mindkét esetben különbözik a szint az Egyesült Államokban és az euróövezetben, de a tendencia nem
– véli az elemző.
Részvénypiaci nyertesek és vesztesekA múlt azt igazolja, hogy az enyhülő monetáris politika jót jelent a részvényeknek. A Goldman Sachs elemzése szerint az 1980-as évek óta az európai részvények 2 százalékkal drágultak a Fed kamatcsökkentését követő hónapban, ami nagyjából kétszerese a részvények átlagos havi teljesítményének. Luca Paolini, a Pictet Asset Management vezető stratégája szerint az EKB lazítását már beárazta a piac, de a lélektani hatását nem lehet figyelmen kívül hagyni. A Citigroup stratégái szerint az irányadó kamat valahol 2 százalék körül állapodik majd meg, ami jóval alacsonyabb a jelenlegi 4 százaléknál, viszont magasabb, mint az elmúlt évtized zérókamat-korszakában volt. Ez segíthet az Európát választó befektetőknek, mivel a régió ciklikus részvényei „a globális pénzügyi válság előtti világban sokkal nagyobb valószínűséggel teljesítettek jobban, mint az amerikai papírok – idézi a Bloomberg Beata Manthey részvénypiaci stratégát.
|
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.