Az Európai Unió legtöbb részén perzselő hőséget jeleznek a meteorológusok erre a hétre. Ez azért fontos, mert az időjárás kulcsszerepet játszik a növények növekedésében, így azok későbbi árában is. A tartós kánikula Kelet-Európában és a Balkánon fenyegeti a leginkább a nyári növényeket. A területhez tartozik az EU második legnagyobb kukoricatermelő országa, Románia is.
Az időjárás jelenleg a kukoricatermést fenyegeti. A fekete-tengeri térségben az előrejelzett szárazság valószínűleg visszavetheti a kukoricatermést, az Egyesült Államokban pedig a rekordközeli hőség utáni heves esőzések fenyegetik a szójabab- és a kukoricatermést. Az unió termésfigyelő hatósága, a MARS, szerint a román kukorica- és napraforgótermés idén nem éri el az ötéves átlagot a tartós meleg és szárazság miatt.
Kritikus szakaszhoz közeledünk. Már egy hét terméskiseséshez vezet. Ha két ilyen hét lesz, akkor gyorsan nagy károk keletkeznek
– magyarázta Vincent Braak, a Strategie Grain tanácsadó cég elemzője a Reutersnek.
A MARS a legtöbb gabona idei terméshozam-előrejelzését csökkentette az EU-ra vonatkozóan hétfőn.
Míg Nyugat-Európában a sok víz, a délkeleti országokban a szárazság tizedelte a növényeket.
Az orosz exportárak estek az elmúlt hetekben, mert a korai betakarítási adatok magas termésmennyiséget mutattak. A piac azonban azonnal reagált arra, hogy az Argus kutatóintézet szerint három éves mélypontra, 79,5 millió tonnára csökkenhet a learatott orosz búza mennyisége. A piac a kínálat szűkülésére számított, ugyanis a közeljövőben India megindítja importját Oroszországból. Az indiai behozatal mennyisége kimagasló lehet, tekintve, hogy a világ legnépesebb országa csökkentheti vagy akár eltörölheti a gabona importadóját – írja a Reuters kormányzati forrásra hivatkozva. Ez jóval elmarad a korábbi becslésektől. A tőzsdei jegyzéseket azonban a tengerentúli várható jobb termés korrigálta lefelé.
Az Egyesült Államokban a korábbi becslésekhez képest több búzára számítanak az elemzők. A 2024/25-ös évre vonatkozóan azonban még ezzel együtt is 5,7 millió tonnával kevesebb, 1050 millió tonna búza teremhet világszerte.
A termésmennyiség elsősorban Oroszország és Ukrajna földjeiről eshet ki.
Míg az orosz búzából 5 millió, addig az ukrán búzából 1,5 millió tonnával kevesebb várható a kedvezőtlen időjárás és a háború miatt.
Vitor Pistoia, a sydneyi Rabobank elemzője szerint a másik oldalról enyhítik az árnyomást a jobb időjárási körülmények az exportőr Ausztráliában és Kanadában, ahol a korábbi becslésnél nagyobb búzatermésre számítanak. Emiatt
a szakértő nem számít az árak nagyobb kilengésére a következő hetekben.
Európa nyugati része igen csapadékos hónapokon van túl, így a nagy mezőgazdasággal rendelkező Franciaországban jól jön a szárító hőség, mint ahogy a német földeknek is. A búza érésének ráadásul kifejezetten jót tesz az erős napsütés, amely egyben segít a gabonafélék gombás fertőzéseinek megelőzésében is.
Óriási baj lehet még ebből: hőség és aszály pusztít a világ éléskamráibanRekordmeleg és csapadékhiány késleltette a vetést és károsítja a növényeket a világ fő termőterületein: Oroszországban, Kínában, Indiában, és az Egyesült Államokban sem a megszokottnak megfelelő az időjárás. Ezeken a helyeken az aszály utáni esőzések sem biztos, hogy sokat segítenek, mivel áradásokat és a növények megbetegedéseit okozhatják. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.