A csoport legnagyobb termelői most napi 2,2 millió hordóval önként csökkentetik a felszínre hozott mennyiséget, ezt szeptemberig meg is hosszabbították a hét végén, ahogyan a piac várta. Ezzel a kartell stabilizálta a piacot. Ugyanakkor az OPEC-küldöttek mellett még a többi termelő ország képviselőivel is egyeztettek, aminek eredményeképpen összesen 3,6 millió hordó olajat vonnak ki a piacról az idei év végéig.
A kitermeléscsökkentés tehát 2022 novemberében kezdődött, és jól mutatja, hogy nincs teljes egyetértés az olajtermelők között, s hogy Szaúd-Arábia, Oroszország, Irak és az Egyesült Arab Emírségek önként vállalt csökkentésük feloldását tervezik még az idén.
A hírre emelkedett az olaj ára, egy hordó Brentért csütörtök reggel 79 dollár körül kellett fizetni, míg egy hordó WTI ára 74,80 dollár körül alakult.
Szaúd-Arábia olajminisztere, Abdulaziz bin Salman herceg figyelmeztetett, hogy ez a folyamat megállhat vagy visszafordulhat, ha a piaci feltételek romlanak. Mint hangsúlyozta, fontos figyelembe venni, hogy bár az OPEC+ a termelés növelésére törekszik, ez azonban a javuló gazdasági helyzet függvénye, vagyis a világgazdasági kilátásoktól és a központi bankok esetleges kamatcsökkentéseitől függ.
Nem véletlen az OPEC kommunikációja, tekintetettel az olajkereslet bizonytalan kilátásaira, különösen Kína részéről, valamint az OPEC+ szervezeten kívüli országok, például az USA és Kanada növekvő olajtermelésére. De az előzetesen vártnál kicsit nagyobb lazításról szóló döntés azért születhetett meg, hogy megnyugtassák a piacot, és hogy jelezzék a termelés fegyelmezett irányítása iránti elkötelezettségüket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.