Horvátország régóta népszerű nyaralóhely a csodálatos tengerpartnak és a több ezer szigetnek köszönhetően, a hőség azonban egyre inkább a hegyekbe űzi a turistákat, ahol tíz fokkal hűvösebb van.
„A táj gyönyörű és nagyszerű a klíma” – áradozott az AFP francia hírügynökségnek egy amerikai turista a Zágrábtól alig egyórányi autóútra található Fuzinében. Gerald Bostwick Splitből érkezett, ahol pár napot töltött, és nem bánta meg a döntését.
„Inkább itt maradok. Kellemesen hűvös szellő fúj. Ilyen időben sokkal könnyebb aludni” – magyarázta a denveri nyugdíjas.
A fővárostól délkeletre elterülő Gorski Kotarban a hegyvidék több mint 60 százalékát erdő borítja, a területet gyakran nevezik Horvátország Svájcának. A telek kemények, nagy a hideg és a sok a hó, de
nyáron ritkán emelkedik a hőmérő higanyszála 30 Celsius-fok fölé, és ilyenkor is csípősek az éjszakák.
Ami sokkal kellemesebb, mint a tengerpart, a hőhullámok ugyanis Horvátországot sem kerülték el az idén, rendszeresen mértek 37 Celsius-fokot meghaladó hőmérsékletet. A tenger sem ad felüdülést, mert a víz 29 Celsius-fokos az egész part hosszában.
A Fuzinét választók azonban mindkettőt kiélvezhetik: 22 kilométerre van onnan Fiume, 30 kilométerre a vinodoli riviéra, ahol napozhatnak és úszhatnak, amíg bírják a hőséget, aztán visszatérhetnek a hegyekbe, hogy megkönnyebbüljenek.
Silvija Sobol, a fuzinei utazási iroda vezetője szerint Európában nagyon kevés hely kínál hasonlóan komplex lehetőségeket, és ezt az elmúlt évek egyre melegedő időjárása miatt mind többen igyekeznek kihasználni.
Tavaly már több mint ötvenezer turista érkezett Gorski Kotarba, elsősorban németek, olaszok, hollandok és franciák. Ez azonban még mindig csak elhanyagolható töredéke annak a több mint húszmillió vendégnek, aki évente az országba látogat, a térség legfőbb bevételi forrása ezért változatlanul a faipar.
Egyre nagyobb potenciált jelent azonban a turizmus, az átmeneti időszak pedig lehetővé teszi az okos, megfontolt fejlesztéseket, amelyek nem károsítják a környezetet és az erdőt, megőrzik a térség rusztikus jellegét.
Ez a célunk – olyan kevés beton, amennyire csak lehetséges
– hangsúlyozta David Bregovac, a mindössze 1400 lakosú Fuzine polgármestere.
Sokan azonban aggódnak a jövő miatt, mert erősödik a nyomás, hogy több modern létesítménnyel, például úszómedencékkel csalogassák a vendégeket. Ezzel még azok sem értenek egyet, akik egyre inkább a turizmusból élnek, például szállást adnak ki.
„Nem szabad megengedni, hogy tömegesen özönöljenek ide a turisták. Sokkal több látni- és tennivaló van Gorski Kotarban, mint egy úszómedence” – véli az egyik szállásadó.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.