A hamarosan felálló új Európai Bizottságról a Die Weltben megjelent információk alapján Magyarország számára a lehető legrosszabb forgatókönyv valósul meg – írja a Mandiner. A lap emlékeztet arra, hogy Ursula von der Leyen újraválasztott bizottsági elnök azt ígérte, hogy péntekig megnevezi a tagállamok által jelölt biztosoknak kiosztott portfóliókat, a német laphoz azonban már kiszivárgott néhány igen fontos döntés.
Az egyik nagy nyertes váratlanul Olaszország lesz: a lap információi szerint ugyanis az olasz biztosjelölt, Raffaele Fitto ügyvezető alelnöki pozíciót kap a bizottságban, és a gazdaságért, valamint a Covid utáni helyreállítási alapért lesz felelős. A Mandiner szerint ez talán a legnagyobb szívesség, amit az ebből az alapból élő Olaszország kaphatott.
A kiszivárgott információk szerint
Várhelyi Olivér korábbi pozícióját, a bővítési portfóliót Valdis Dombrovskis, sokszorosan visszatérő lett biztosjelölt kapja, de Von der Leyen tervében van egy csavar: az eddig is bizottsági alelnökként dolgozó lett politikus megkapja Ukrajna újjáépítésének témáját is.
A kereskedelemért a jövőben a holland Wopke Hoekstra felelhet majd, az energiáért a cseh Josef Síkela, az iparért és a stratégiai autonómiáért pedig a francia Thierry Breton. Ez utóbbi egyébként Macron francia elnök és Orbán Viktor közös kedvenc témája. Döntés született a spanyol és a lengyel portfólióról is: Teresa Ribera spanyol biztosjelölt a digitális és a zöldátállásért fog felelni,
a költségvetésért felelős biztosi pozíció pedig Ausztriától Lengyelországhoz, Piotr Serafinhoz vándorol.
Mivel a Magyarország és Brüsszel közötti vitás ügyek jelentős része a költségvetési biztos illetékességi területére esik, minden valószínűség szerint mindaz, amiről eddig az osztrák Johannes Hahnnal kellett a kormánynak tárgyalnia, átkerül Donald Tusk jelöltjéhez.
A szlovák jelölt, Maros Sefcovic dolga a bürokráciacsökkentés és az intézményközi együttműködés lesz majd – ugyanakkor a szlovák politikus elveszíti bizottsági alelnöki státuszát. A Die Welt szerint a bizottsági alelnökök szintje egyébként is átalakuláson megy majd keresztül: a külügyi és biztonságpolitikai főképviselő mellett további négy ügyvezető alelnöke lesz a bizottságnak, de a nem ügyvezető alelnöki pozíciókat kivezetik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.