Az argentin szegénység ráta 52,9 százalékra emelkedett, sok szempontból a kormány megszorító programja miatt, amely komoly problémát jelenthet az egyre népszerűtlenebb Javier Milei elnöknek.
A nemzeti statisztikai hivatal által csütörtökön közzétett arány két évtizede a legrosszabb, és 11,2 százalékponttal magasabb, mint 2023 második felében, amikor 41,7 százalék volt.
Ez azt jelenti, hogy kevesebb mint egy év alatt 3,4 millió argentin jutott szegénysorba.
Az ellenzék szerint ezt a decemberben hivatalba lépett Milei okozta, aki az elnöki pozíció megszerzése után azonnal csökkenteni kezdte az állami kiadásokat, hogy megálljt parancsoljon az inflációnak, amely áprilisban közel 300 százalékon tetőzött.
A történelmi mértékű pénzromlás kiszívta a háztartások vásárlóerejét, a kormány intézkedései azonban tovább tetőzték a lakosság gondjait. Milei hatalomra kerülése óta ugyanis:
A kormány így hiába küzd azért, hogy kihúzza az országot a mély recesszióból, ha a fogyasztói kiadások összeomlása, valamint az ipari tevékenység és az építőipar visszaesése miatt megbuktatja őket a lakosság.
A peronista ellenzék minket okol a problémákért, amikor a kormány csak az általuk bedöntött gazdaság romjain próbálja újjáépíteni Argentínát. Az ő hibájuk, hogy az ország fele elszegényedett
– nyilatkozta Milei szóvivője, Manuel Adorni csütörtökön a Finacial Timesnak, leszögezve, hogy a megszorító programok nélkül az argentin gazdaságnak most hiperinflációval kellene szembenéznie.
Az elnök gazdasági kudarca azonban veszedelmes fegyvert adott az korábban évtizedekig kormányzó ellenzék kezébe, akik most országos kampányokkal próbálják a közvéleményt Milei ellen hangolni – aki nagyrészt épp azzal jutott hatalomra, hogy az előző kormányok gazdasági programjait kritizálta.
Bár Milei a választási kampánya során kijelentette, hogy győzelme esetén brutális megszorításokat fog bevezetni, hogy „megmentse hazáját”, szavazói látszólag kezdenek megfeledkezni erről, vagy a vártnál keserűbbnek tartják a pirulát.
Milei berántotta a láncfűrészét és elnöksége első két hetében jelentősen megvágta Argentína eddigi gazdasági szabályait . A peso leértékelése után elkezdte csökkenteni az üzemanyag- és közlekedési támogatásokat, megszüntette az export korlátozásokat és eltörölte a bányászati és ipari szabályokat.
Az elmúlt hetek felmérései azt mutatják, hogy Milei népszerűsége, amely a tavaly novemberi választásokon aratott győzelme óta megbízhatóan 50 százalék körül mozgott, zuhanni kezdett:
A dolgozó átlagemberek és a fiatalok imádták az elnököt. Az ígéreteket azonban nem lehet megenni, és a lakosság egyre türelmetlenebb a gazdaság megmentésével kapcsolatban
– mondta Buttié. Legalább 136 ezer munkahely szűnt meg Milei hivatalba lépése óta, és szakértők szerint a veszteségek még nagyobbak lehetnek az ország hatalmas fekete- és szürkepiaci szektorában.
Egyes területeken azonban már most is érezhetőek az elnök által „gazdasági sokkterápiának” keresztelt program hatásai. Ilyen például az ingatlanpiac, amely a lakbérkorlátozások feloldása miatt felébredt az évek óta tartó kómájából.
Milei sokkterápiája kifizetődni látszik. Az argentin ingatlanpiacon elkezdtek megjelenni az alacsonyabb bérleti díjak, bár a szektor újjáéledésére még várni kell néhány hónapot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.