Ugyan az elmúlt hét leginkább az ünnep jegyében telt Kínában, az ázsiai óriás háza táján mégsem állt meg teljesen az élet.
Amíg a lakosság döntő része a Népköztársaság kikiáltásának megünneplésével volt elfoglalva, a parti őrség két hajója egy eddig szokatlan akcióba kezdett.
Az amerikai parti őrség azt közölte ugyanis, hogy a két kínai hajó, két orosz hadihajó társaságában áthaladt az Oroszországot Alaszkától elválasztó Bering-szoroson, és belépett a Jeges-tengerre.
Az akció jelzés értékű: mindenképpen kifejezi Peking és Moszkva barátságát, és amellett sem lehet elmenni, hogy a klímaváltozás miatt egyre nő a sarkkör környéki hajózás jelentősége.
A kínai parti őrség szerint tesztelték, hogy a hajóik – eddig számukra ismeretlen vizeken – milyen eredményekkel tudnak küldetéseket végrehajtani. Emellett információkat gyűjtöttek arról, hogy mennyire tudnak aktívan részt venni az óceánok nemzetközi irányításában.
Ahogy a globális felmelegedés megolvasztja a sarkvidéki jeget, új hajózási útvonalak nyílnak meg, amelyek több nappal rövidebbek, mint az eddigi útvonalak.
A már bejáratott tengereken viszont régi-új gondokkal szembesülnek a hajósok, a húszik ugyanis blokád alatt tartják a Vörös-tengert, így ellehetetlenítik az eljutást a Szuezi-csatornába.
Kína a sarkköri régiót az „új határok” közé sorolja. A
mélytengeri területek, a világűr, a kibertér és a mesterséges intelligencia után tehát az Északi-sarkvidéket is besorolta azon területek közé, ahol jelenlétét és globális befolyását növelni kívánja.
A kínai–orosz közös járőrözés a jó kapcsolatok mellett az Északi-sarkvidék iránti növekvő érdeklődést is jelképezi. Megfigyelők szerint azonban Ukrajna 2022-es inváziója óta Moszkva egyre inkább Pekingtől függ pénzügyi értelemben is, és nincs ez másként a sarkköri projektek esetében sem.
Kína viszont – miután nincs közvetlen hozzáférése – leginkább orosz segítséggel tud behatolni a jéghideg tengerre.
Peking szerint Kína és Oroszország hadserege a közelmúltban összesen több mint 10 hajót és több mint 30 repülőgépet küldött közös gyakorlatokra a Japán-tengeren és az Ohotszki-tengeren szeptember 10. és 27. között. A két haditengerészet emellett a Csendes-óceán északi részén is járőrözött.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.